Gminny Ośrodek Kultury w Lubrzy realizuje projekt „Archiwum społeczne – historia społeczności pogranicza” z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad.
Celem projektu jest stworzenie archiwum społeczności pogranicza poprzez digitalizację zdjęć z prywatnych archiwów mieszkańców gminy Lubrza i gminy partnerskiej, a także z archiwów GOK Lubrza. Rezultatem projektu będą transgraniczne wernisaże wystawy: w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy i w domu kultury w Divčim Hradzie.
Wernisaże wystaw otworzą recitale muzyczne:
23 kwietnia – Kawa z Mlekiem (GOK Lubrza – godz. 17:00):
„Najważniejsze dla nas w tym co tworzymy, to dystans do siebie i radość, którą daje nam wykonywana praca. Podkreślamy to również w większości naszych utworów. Jesteśmy obserwatorami otaczającego nas świata, z którego czerpiemy inspiracje. Nie boimy się poruszać trudnych tematów, żartować z nich no i oczywiście z siebie. Otwieramy się całkowicie przed publiką, ona odwdzięcza nam się zawsze tym samym. Koncert powinien być nieustannym dialogiem, opartym na zrozumieniu i wymianie emocji. Dzięki temu każde spotkanie jest wyjątkowe, nasi fani wracają do domu z cudownym uczuciem katharsis, a my nie musimy płacić za psychologa.”
Kawa z Mlekiem w składzie: Julia Ciszewska, Karolina Hozer, Olek Burczyk, Grzesiek Ciesielczyk.
24 kwietnia – DaliGo (Divči Hrad, Dom Kultury – godz. 17:00):
Projekt DALIGO powstał z inicjatywy producenta muzycznego Pawła DaliGo Gogola. Debiutuje na polskiej scenie muzycznej albumem „On się nie zmieni”, który oficjalną premierę będzie miał jesienią 2023 roku. Płyta oscyluje w stylistyce popowo- rockowej, z elementami ragtime, a jej mocną stroną są przemyślane teksty z rozbudowanym storytellingiem, przypominające poezję śpiewaną. Album opowiada perypetie związkowe 10 kobiet pokazując trudności jakie napotykają w drodze po miłość.
Wokalistką projektu jest Patrycja Błach, znana z udziału w takich programach jak All Together Now (finalistka), czy Szansa na sukces (1 miejsce w odcinku).
28 kwietnia – Fernabucco (GOK Lubrza – godz. 19:00):
Trzonem Fernabucco jest powstały 14 lat temu duet gambowy w składzie Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta. Od początku swojego istnienia zespół skupia swoją uwagę na jakości brzmienia, rozpoznaniu stylu wykonywanej muzyki oraz komunikatywności z odbiorcami. Jako duet zajęli II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach w 2012 roku. Zespół występował na Festiwalu im. L. van Beethovena w Krakowie, Actus Humanus w Gdańsku, Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Non Sola Scripta we Wrocławiu oraz Settembre in Musica we Włoszech. Zespół powiększa swój skład, w zależności od potrzeb, o teorbę, klawesyn i instrumenty perkusyjne, a także inne viole, tworząc consort. W ich repertuarze znajdują się utwory kompozytorów XVI, XVII i XVIII w. Poprzez swój autorski program „Viola da gamba – muzyczna podróż po Europie XVI-XVIII w.” popularyzują ten instrument i spuściznę kompozytorów tamtych czasów.Wspólnie nagrali płytę „Marin Marais&Antoine Forqueray” (Cd Accord), która zdobywa uznanie na całym świecie w entuzjastycznych recenzjach, z kolei nagrania z zespołem Wrocław Baroque Ensemble kilkukrotnie zostały docenione nagrodą muzyczną Fryderyk.Programy zespołu Fernabucco zawierają utwory kompozytorów takich jak: Diego Ortiz, Christoph Schaffrath, Simon Ives, Jean-Marie Leclair, Marin Marais, Joseph Bodin de Boismortier, Monsieur de Sainte-Colombe, Johann Friedrich Ruhe, Johann Christoph Friedrich Bach, Johann Sebastian Bach.
- Julia Karpeta – viola da gamba
- Krzysztof Karpeta – viola da gamba
W kolejnych latach GOK Lubrza planuje poszerzać archiwum społeczne o nowe zasoby.
Z racji trwającego remontu niedostępne będzie wejście główne do ośrodka. Tymczasowe wejście od strony biur GOK Lubrza (dojazd z tyłu od strony cmentarza). Koncerty odbędą się na sali widowiskowej, wejście również od strony biura. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
[MATERIAŁ PROMOWANY OGŁOSZENIEM Z TYGODNIKA PRUDNICKIEGO]