W województwie opolskim 419 cudzoziemców prowadzi legalny biznes i opłaca z tego tytułu składki w ZUS. Rok temu „na swoim” było w regionie 395 osób z innym paszportem niż polski. Grono obcokrajowców, którzy decydują się na prowadzenie firmy rośnie.
Przedsiębiorczy imigranci
W całej Polsce prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oskładkowanej w ZUS deklaruje ponad 25,5 tys. osób z obcym obywatelstwem. To 11-procentowy wzrost rok do roku, bo w analogicznym czasie 2021 r. dane ZUS wskazywały na 22,7 tys. obcokrajowców, zgłoszonych w ZUS jako płatników składek.
– Najczęściej decyzję o własnej działalności podejmują obywatele Ukrainy. W połowie roku takich zgłoszeń było z ich strony niemal 7,6 tysiąca. To jedna trzecia ogółu cudzoziemców zarejestrowanych jako płatnicy składek w ZUS. Sporą inicjatywą odznaczają się też obywatele Białorusi. Było ich ponad 3,4 tysiąca. Podium z tym zestawieniu zamykają Wietnamczycy – 1129 osób zarejestrowanych jako płatnicy składek – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Najwięcej osób z obcym paszportem zgłosiło się w ZUS jako płatnicy składek w województwie mazowieckim – 8705, dolnośląskim – 2663 oraz małopolskim, to 2362 zgłoszeń. Najmniej pracodawców i osób z indywidualną działalnością deklarujących inne obywatelstwo niż polskie jest w województwie świętokrzyskim – 280, warmińsko-mazurskim i na Opolszczyźnie – 419.
W regionie
W połowie tego roku na Opolszczyźnie sił w biznesie próbowali przedstawiciele co najmniej 24 państw. Na 419 cudzoziemców niemal połowę – 200 osób – stanowili obywatele ukraińscy. Ponadto liczniejsze grupy stanowili Bułgarzy – 30 płatników składek, Niemcy – 25, 17 obywateli Turcji i 16 Wietnamczyków.
– Liczba przedsiębiorczych obcokrajowców tak w całej Polsce jak i na Opolszczyźnie, każdego roku rośnie. Pokazują to statystyki. Na przykład na początku 2017 roku w Polsce było około 16,4 tysięcy cudzoziemców, którzy byli płatnikami składek w ZUS. Teraz już ponad
25 tysięcy. Trend rosnący widać też w naszym regionie. Wiosną 2017 roku w naszym regionie działalność gospodarczą zgłoszoną w ZUS prowadziło 292 osoby a obecnie 419.
To wymiernie pokazuje dynamikę zjawiska czyli coraz śmielszego zakładania firm przez obcokrajowców – dodaje Sebastian Szczurek.
Na koniec czerwca tego roku w rejestrach ZUS można było wskazać obywateli ponad 120 krajów, którzy na terenie całego kraju podjęli pozarolniczą działalność gospodarczą.
Z perspektywy geograficznej z najdalszych stron przybyli do Polski i są płatnikami składek
w ZUS obywatele: Australii, Nowej Zelandii, Jamajki, Burkina Faso, Boliwii, Dominikany, Ekwadoru, Indonezji, Panamy, Singapuru, Tajwanu oraz Urugwaju.