Emilia Woleń została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.
Uroczysta gala, podczas której wyrażono uznania dla prospołecznych postaw i działań młodych wolontariuszy na rzecz najbliższego otoczenia, odbyła się w przedostatni dzień maja w Warszawie. Zwycięzców już 28. edycji konkursu wyłoniło ośmioosobowe jury z dyrektorem Fundacji „Świat na Tak” na czele.
Siedemnastoletnia Emilia Woleń jest uczennicą trzeciej klasy mundurowo-wojskowej w II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku (placówka wchodzi w skład Zespołu Szkół Rolniczych).
– Od trzech lat jest wolontariuszką „Powiatowego Klubu Ośmiu”. Od początku swojej działalności prowadziła stały wolontariat w świetlicy pod nazwą „Promyczek” w Gminnym Ośrodku Kultury w Białej, gdzie pomagała dzieciom w odrabianiu lekcji oraz organizowała gry i zabawy – przestawia laureatkę fundacja. – W drugiej klasie dziewczyna rozpoczęła stały wolontariat w bursie międzyszkolnej przy ZSR w Prudniku. Uczyła raz w tygodniu języka polskiego uczennice z Ukrainy, a w czasie pandemii kontaktowała się z nimi poprzez różne media społecznościowe. W tym roku szkolnym stały wolontariat realizuje w świetlicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku. Opiekuje się dziećmi specjalnej troski, poświęca im wiele czasu, organizując czas wolny, pomagając im zmagać się z ich niepełnosprawnością. Jednocześnie uczy języka polskiego tym razem uchodźców z Ukrainy i zajmuje się popołudniami dziećmi ofiar wojny organizując im wolny czas. Przeprowadzała też liczne akcje charytatywne. Realizowała miedzy innymi projekt: „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji i „Razem dla Bezpieczeństwa” Starostwa Powiatowego w Prudniku biorąc udział w „Święcie twórczej profilaktyki Andrzejki 2019”. Zachęca rówieśników do pożytecznego spędzania czasu wolnego i mobilizuje ich do pomagania innym. Dwukrotnie współorganizowała „Dzień na TAK”. W tym roku odbyło się to w ramach Obchodów Święta Szkoły. Zainicjowała otwarcie „Kawiarenki na TAK”, którą obsługiwała i zaopatrzyła w swoje wypieki. Od tego roku szkolnego została powołana na gospodarza klubu, systematycznie organizuje spotkania, bardzo angażuje się w podejmowane akcje i jako pierwsza przynosi dary inspirując pozostałych wolontariuszy do działania. Emilka jest pogodna, kreatywna, pełna entuzjazmu i empatia. Konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia, pokonuje trudności. Zawsze można na niej polegać, potrafi współdziałać z innymi, a pracować z nią to czysta przyjemność. Jest niewątpliwym wzorem do naśladowania.
Podczas poniedziałkowego wydarzenia tytuł „Ambasadora Dobroci” otrzymała Marzanna Zawadzka-Ciępka, nauczycielka dyplomowa z 37-letnim stażem, założycielka „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy Zespole Szkół Rolniczych, a zarazem wojewódzki koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.
– Przygotowuje i organizuje uroczystości szkolne i środowiskowe. Prowadzi działalność charytatywną w szkole i w środowisku, zbierając dary i wspomagając finansowo dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Pomaga osobom niepełnosprawnym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Prudniku, dzieciom z trudnościami wychowawczymi i w nauce w świetlicach szkolnych i opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu oraz osobom starszym w OPS i Uniwersytecie III Wieku. Dała się poznać jako kreatorka niekonwencjonalnych przedsięwzięć i altruistka, która zawsze udzieli pomocy potrzebującym.
Obie panie zostały uhonorowane także przez starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego.
„OŚMIU WSPANIAŁYCH” – 28. EDYCJA
- Alicja Atay – Siedlce
- Maja Maciejewska – Warszawa
- Katarzyna Majorek – powiat sochaczewski
- Martyna Płuska – Wrocław
- Anna Rozbiewska – Ząbki
- Julia Szklarzewska – Białystok
- Julia Trypucka – Kętrzyn
- Emilia Woleń – Prudnik