Coraz więcej zgonów, coraz mniej urodzeń. W 2021 roku zmarło w Polsce 520.921 osób, o ponad 41 tysięcy więcej niż w 2020, pierwszym roku pandemii i około 110 tysięcy więcej niż rok wcześniej. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 2 lutego)? Oto zapowiedzi:
- Prudnickie Centrum Medyczne z 670-procentową podwyżką. Drożyzna drenuje kieszenie Polaków. Horrendalne podwyżki rachunków stawiają pod ścianą także firmy i publiczne instytucje. Ostatnia faktura za gaz zwaliła z nóg władze PCM.
- Epidemia: W aptece bezpłatny test i bez skierowania. Od 27 stycznia w wybranych aptekach na terenie całego kraju można wykonać szybki test antygenowy.
- Edukacja: Ucierpią nasze szkoły. W czwartek 27 stycznia Sejm przegłosował poprawkę zmniejszającą subwencję na naukę języków mniejszości. W piątek 28 stycznia apel w prawie obniżenia subwencji przegłosowany został podczas sesji Rady Powiatu w Prudniku.
- Gospodarka: Będzie nowy inwestor? Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła zaproszenie do przetargu na nabycie własności działki na terenie prudnickiej strefy przy ulicy Przemysłowej.
- Prudnik: Na razie bez rozstrzygnięcia. Nie został rozstrzygnięty przetarg na budowę przyłączy miejskiej sieci centralnego ogrzewania z węzłami cieplnymi w kamienicach przy ulicach: Traugutta, Kołłątaja i Chrobrego.
- WOŚP: Miliony na wsparcie polskiej okulistyki dziecięcej. Z tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szczególnie powinni być zadowoleni medycy specjalizujący się w okulistyce dziecięcej. Dzięki największej w Polsce zbiórce publicznej do szpitali trafi sprzęt o wartości wielu milionów złotych.
- Na marginesie Prudnika: Wiem, kto zakradł się do mojego mieszkania. Rozmówca „TP” twierdzi, że wielokrotnie padł ofiarą przestępstwa w gminnym lokalu przy ul. Chrobrego 49 w Prudniku. Sprawa pana Piotra to jeden z wielu problemów sporej części prudnickiej społeczności żyjącej na granicy ubóstwa, chorób, również wynikających z nadużywania alkoholu i narkotyków oraz problemów z prawem.
- Na granicy: Podwójne naruszenie. Nadmiernie zużyte opony oraz brak świadectwa kierowcy stwierdzili, w przypadku zespołu pojazdów słowackiego przewoźnika
- Z policji: Alkohol i nadmierna prędkość. Pomimo wielu apeli, prudniccy policjanci w ostatnim czasie zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe.
- Franciszkanie wędrują do klasztoru: jubileusz pobytu franciszkanów w Prudniku-Lesie. Już za kilka tygodni stałym elementem drogi ze śródmieścia do klasztoru franciszkanów w Prudniku-Lesie będzie niecodzienna instalacja artystyczna.
- Obcokrajowcy na rynku pracy. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce legalnie pracowało 67,7 tys. Białorusinów. Pod Ukraińcach zajmują drugie miejsce względem liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS.
- Gospodarka: Olimpijski Talerz. Tak nazywa się drugi – po McDonald`s – punkt gastronomiczny, który otworzył się na terenie parku handlowego w Lubrzy.
- Gmina Prudnik: Łąka Prudnicka ma nowego sołtysa. W wyniku przeprowadzonych 30 stycznia wyborów funkcja ta przypadła Grażynie Dancewicz.
- Biała: Skąd się brała woda dla miasta. Takiej metamorfozy w tak krótkim czasie w kierunku otwarcia dla turystów nie dokonał jeszcze żaden samorząd na ziemi prudnickiej. Pod koniec tego roku Biała oferować będzie okazały pakiet miejsc przyjaznych turystom, a pośrednio i mieszkańcom.
- Strzeleczki: 12 lutego akcja krwiodawcza. Strażacy z OSP Strzeleczki oraz wójt gminy Strzeleczki zapraszają do oddania krwi podczas akcji „Zostań Bohaterem”.
- Archiwum odkrywcy: Karol Miarka uczył się w Głogówku. Karol Miarka absolwentem Królewskiego Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego w Głogówku.
- Archiwum odkrywcy: Altana nie pierwsza w tym miejscu. W październiku 2021 roku oficjalnie oddano do użytku altanę znajdującą się w ogrodzie Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku. Wcześniej znajdował się w tym samym miejscu podobny obiekt.
- Głogówek: Kultura w pełnym świetle. Do takiego stwierdzenia upoważnia – w sensie dosłownym – zapowiedź planowanej iluminacji budynku Domu Kultury w Głogówku.
- Gmina Głogówek: Niedoceniony Rolnik. Władze Głogówka przyznały dotacje dla klubów sportowych. Do podziału było 185 tys. zł, o 5 proc. mniej niż poprzednio.
- GOSPODARKA: „Morawiec” regionalnym tygrysem gospodarki. W opublikowanym przez „NTO” rankingu firm województwa opolskiego „Złota Setka” pojawiło się kilka firm z powiatu prudnickiego. Głównie z Głogówka.
- Dobieszowice: Można podłączać się do kanalizacji. Urząd Gminy w Walcach poinformował o zakończeniu II etapu budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Dobieszowicach.
- Korfantów: Więcej patroli przy „Dino”. Od 1 stycznia do 30 czerwca okolice dyskontu „Dino” przy ul. Wyzwolenia w Korfantowie objęte zostały dodatkowymi patrolami policji.
- Dzień Dobry, co słychać? Prudnicka Szopka Całoroczna. Planowane spotkanie z bohaterami publikowanej w „TP” szopki, z powodu pandemicznych ograniczeń i lęków, zostało odwołane, ale chcąc do niego wrócić w innym, dogodnym terminie, szopka nazwana została całoroczną. Taka przecież jest.
- Piorunkowice: Montaż nowego kotła. Gmina Prudnik złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wniosek o udzielenie dotacji dotyczącej montażu kotła c.o. w WDK w Piorunkowicach.
- Powiat prudnicki: Z obietnicą na 2022 rok. Samorząd powiatu prudnickiego wystosował stanowisko w sprawie konieczności uzupełnienia istniejącej infrastruktury przy nowym parku handlowym w Lubrzy o brakujące fragmenty ciągów pieszo-rowerowych oraz oświetlenie przejść dla pieszych.
- Biała noworocznie: Biesiada z muzyką i humorem. Gminne Centrum Kultury w Białej przygotowało dla seniorów noworoczne spotkanie w Sali widowiskowej Urzędu Miejskiego. Biesiadę poprowadził duet Alicja i Krzysztof.
- Spotkanie autorskie w POK-u: Filozofia chodzenia. 27 stycznia w ramach cyklu „Preteksty” w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podróżnicze z Agnieszką Zientarską.
- Internet: Hejting. Bożena Tokar-Matkowska pisze o obyczajach panujących w sieci.
- Felieton: Patrząc na świecę. Daniela Długosz-Penca dzieli się swoimi refleksjami; o świecy jako symbolu tego co przemija.
- Ferie: Mój rodzinny zabytek. Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza d udziału w konkursie skierowanym do dzieci i młodziezy.
- Sport (wywiad): Cieszą się, że mogę reprezentować Pogoń. Od Pucharu Premiera RP do Pogoni Prudnik. O swoich marzeniach, pasji i drodze do pierwszego piłkarskiego zespołu seniorów Pogoni opowiada 16-letni Szymon Stanek.
- Sport (plebiscyt): Wskaż najpopularniejszych! Plebiscyt sportowy w „TP” pod patronatem starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego trwa. Można jeszcze głosować na najpopularniejszego sportowca 2021 roku.
- Sport (wywiad): Razem tworzymy klub. Specjalnie dla kibiców w „TP” wywiad z dyrektorem sportowym Fortuny Głogówek Januszem Zalewskim.
- Sport (wspinaczka): Niczym Spider-Man. Pochodzący z Prudnika Bartosz Raczyk zajął 8. miejsce wśród młodzieżowców podczas Mistrzostw Świata we wspinaczce lodowej.
- Sport (nordic walking): Mistrzostwa Polski i Rajd Górski o Puchar Burmistrza Prudnika. 26 marca, za sprawą zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Wesoły Borsuk Team, do Prudnika ponownie zawitają pasjonaci nordic walking z całej Polski oraz z Czech i Niemiec.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<