Proszą się o nieszczęście. W zagrożeniu bezpieczeństwa na ul. Dąbrowskiego w Prudniku powiedziano już wiele. Zapomina się jednak o powszechnym zjawisku w tym miejscu – o skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniu części rodziców uczniów Zespołu Szkół, którzy mają w zwyczaju wysadzać swoje pociechy z samochodu wprost pod nadjeżdżające samochody lub samemu przeprowadzać przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 15 września). Oto zapowiedzi:
- Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dokonało się. Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego. Dla większości to wielka radość, dla niektórych ciągle obecnych złośliwców przykrość. Ale radujmy się. W gazecie obszerna relacja prudnickiej części tego wydarzenia.
- Ślady pradawnych zwierząt na szkolnym ogrodzeniu. Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku jest zapewne jedną z nielicznych placówek oświatowych w kraju, które posiadają ogrodzenie z oryginalnymi skamieniałościami pradawnych zwierząt.
- Inwestycje: Pierwsza część Szybowic już skanalizowana. Mieszkańcy wschodniej części Szybowic korzystają już z gminnej kanalizacji.
- Propozycja: Rondo na skrzyżowaniu koło „Medyka”? Z takim postulatem wyszedł radny gminy Prudnik Stanisław Mięczakowski.
- Obskurna dziura po kamienicy. Radna Urszula Rzepiela upomniała się o działkę z ruinami kamienicy przy ul. Chrobrego.
- Turystyka: Frekwencja, która zaskoczyła wszystkich. Blisko 650 osób wzięło udział w dziewiętnastej edycji Prudnickiego Maratonu Pieszego, imprezie wędrownej prudnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Do Prudnika zjechali turyści z całej Polski.
- Aleja Zadumy i Refleksji. Studenci najmłodszego roku Wydziału Nauk Technicznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie w ramach przedmiotu Semiotyka przestrzeni architektonicznej zaprojektowali Aleję Zadumy i Refleksji w Prudniku.
- Kulinarne dziedzictwo: W drodze po „Perły”. Wśród wielu konkursów kulinarnych „Smaki regionów”: z drogą do zdobycia „Perły”, mają już 20-lenią tradycję, a wśród laureatów kolejnych edycji spotkać można sporo znajomych nazwisk z naszego regionu.
- Wydarzy się: Wielka muzyka w Głogówku. Rozpoczyna się 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, na który składać się będzie sześć koncertów.
- Wydarzy się: Jubileuszowy Rajd Staruchów. Już po raz dziesiąty w trasę wyruszą uczestnicy Rajdu Staruchów – Rajdu Seniorów.
- Dożynki gminy Walce w Kromołowie. Rolnicy z gminy Walce mogli się cieszyć z dobrych, tegorocznych plonów. Nie wszędzie tak było, o czym mówił podczas dożynek w Kromołowie przedstawiciel pomorskiej gminy Kobylnica.
- Rozkochów: Tworzenie jest magicznym wchodzeniem w siebie. Po raz drugi Pałac Rozkochów gości wystawę, tym razem prac Małgorzaty Kotysz, mieszkanki powiatu prudnickiego.
- GOK Walce: Zajęcia po wakacjach. Gminny Ośrodek Kultury w Walcach zaprasza chętnych do grup zainteresowań działających przy ośrodku. Są to zajęcia: aerobik, mażoretki, studio wokalne, zajęcia plastyczne, zajęcia taneczne, zajęcia teatralne, gitara, keyboard, piano, instrumenty dęte blaszane i drewniane.
- Góry Opawskie: Nie ma już wartowni. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wyburzony został budynek dawnej wartowni wojskowego magazynu amunicji w Lesie Prudnickim.
- Nepomucen z Łąki jeszcze poczeka. Cenna, ale zaniedbana figura św. Jana Nepomucena w Łące Prudnickiej będzie musiała poczekać na odnowienie.
- Moszczanka: Radny upomniał się o cmentarz ewangelicki. Radny Zygmunt Bochenek zapytał o możliwości renowacji cmentarza ewangelickiego w Moszczance.
- Korfantów: Jeśli my ich nie wspomnimy, to kto to zrobi? 5 września obchodzono w Korfantowie po raz 26 uroczystość ku czci Polaków pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1947.
- III nagroda dla Mochowa. Za szczególne zaangażowanie mieszkańców w realizację przedsięwzięć historyczno-edukacyjnych i dbałość o otoczenie – to z uzasadnienia nagrody, która trafiła do miejscowości nad Osobłogą.
- Polsko-czeska współpraca: Niepowtarzalna głębia smaku. 3-4 września odbył się w Karniowie Festiwal Kawy. Na pachnące wydarzenie wybrali się mieszkańcy ziemi prudnickiej.
- Wiersze dla Weroniki. To tytuł debiutanckiego tomiku poezji Katarzyny Wencel. Pełne miłości, a zarazem cierpienia dzieło wyszło w okolicznościach tragicznych dla autorki.
- ZSP Szybowice: Ekologiczna kolonia w Pieninach. W sierpniu uczniowie z klas IV-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach uczestniczyli w koloni letniej w Pieninach zorganizowanej w ramach projektu „Ekologiczny styl życia – edukacja ekologiczna w gminie Głubczyce i gminie Prudnik”.
- Sport (piłka nożna): Zatrzymali lidera. W meczu na szczycie 4. ligi opolskiej perfekcyjna dotąd Polonia Nysa straciła pierwsze punkty w tym sezonie. Wciąż pozostaje jednak jedyną drużyną zachowującą czyste konto bramkowe.
- Sport (siatkówka): Nie lada gratka dla kibiców. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwyciężyła GKS Katowice 3:1 w meczu o Puchar Gminy Głogówek.
- Sport (piłka nożna): Wiekopomne wydarzenie w historii Orlika. Na stadionie przy ul. Włoskiej Orlik Prudnik rozgromił Atomy Grądy 7:0.
- Sport (piłka nożna): Główne trofeum pojechało do Czech. Sigma Ołomuniec wygrała Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Czeszki sięgnęły po puchar bez straty gola.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<