Wywiad: Podążaj za swoją pasją, a sukces będzie podążał za tobą. Mieszkający w niespełna półtysięcznych Mieszkowicach Patryk Szewczyk zawodowo współpracuje ze znanymi muzykami. Efekt wytężonej pracy podziwiają później miliony odbiorców. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 11 sierpnia). Oto zapowiedzi:
- Personalna karuzela trwa w najlepsze. Aurelia Żarska została nowym naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Prudniku.
- Będzie taniej i sprawniej? Rada Powiatu Prudnickiego przyjęła statut Powiatowo-Gminnego Związku Transportu „Pogranicze”.
- Polemika: Nie prowadzę żadnej wojny. Radny powiatowy Mirosław Czupkiewicz odniósł się do wypowiedzi starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego.
- Kto postawi nowy dworzec? Gmina Prudnik ogłosiła przetarg na budowę dworca autobusowego. Termin składania ofert upływa 20 sierpnia.
- Policja odsyła mnie do psychiatry. Pewna prudniczanka upiera się, że nieznany dotąd sprawca notorycznie grasuje w jej mieszkaniu. Świadczyć o tym mają liczne zniszczenia i kradzieże.
- Co Powiat Prudnicki chciałby z Polskiego Ładu. O środki z Polskiego Ładu ubiega się także Powiat Prudnicki (w poprzednim numerze informowaliśmy o staraniach gmin). Wartość trzech inwestycji wynosi blisko 230 mln zł.
- Pomagamy sobie nawzajem w potrzebie. Wzajemna pomoc Nadreńczyków i Górnoślązaków w trudnych czasach na przestrzeni wieków. Pisze na ten temat Andreas Smarzly.
- Polsko-czeska wędrówka, która uczy pokory. Od 2011 r. turyści z całej Polski i zza granicy wędrują z Prudnika na Pradziad. Transgraniczne marsz to nie tylko spotkanie miłośników długodystansowych wędrówek, ale i celebracja europejskiej integracji. Gdyby nie otwarte granice państw trudno byłoby marzyć o takiej imprezie.
- XIV edycja festiwalu jazzowego. Festiwal co roku jest znaczącym wydarzeniem muzycznym w regionie. A biorąc pod uwagę, że ze względu na epidemię w zeszłym roku się nie odbył, w tym również należy do bardzo nielicznych zdarzeń muzycznych, to mieliśmy w Prudniku wyjątkową okazję do przeżycia znakomitych wrażeń.
- Biała: Grodzisko już nie jest anonimowe. W Białej zaadaptowano na potrzeby spacerowiczów i turystów teren grodziska przy cmentarzy żydowskim.
- Głogówek: Wspólna inwestycja. Automatyczny system nawadniania muraw powstaje na stadionie przy ul. Damrota w Głogówku.
- Gmina Walce: Wieczór partnerstw. W Brożcu odbyło się polsko-czeskie spotkanie samorządowców.
- Biała: Polsko-czeski obóz sportowy. W bialskim obozie sportowym uczestniczyli młodzi piłkarze z Města Albrechtice.
- Sztuka: Dobra dla malarzy. Dobra rzeczywiście jest dobra dla gości, skoro od ponad 20 lat artyści tu przyjeżdżają, aby malować uroki regionu.
- Archiwum Odkrywcy: Złoty Gody… dawniej. O rocznicach ślubu obchodzonych na Śląsku, w okolicach Głogówka, w XIX i XX w., pisze Henryka Młynarska.
- Sport (piłka nożna): Pucharowy trening. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami udanie rozpoczęła zmagania pucharowe na szczeblu województwa opolskiego drużyna Fortuny Głogówek.
- Sport (piłka nożna): Wywiad z trenerem Pogoni Prudnik. Z trenerem Pogoni Prudnik Łukaszem Kabaszynem rozmawia Mieczysław Matczak.
- Sport (piłka nożna): Terminarze. Tygodnik Prudnicki publikuje terminarze klasy okręgowej, gr. 2 na jesień 2021/22.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Cytuje „Gdyby nie otwarte granice państw trudno byłoby marzyć o takiej imprezie (celebracji europejskiej integracji)”. Więc się pytam : O jakich otwartych granicach pisze autor jak większość Polaków i znaczna większość mieszkańców powiatu prudnickiego nie może legalnie przekroczyć granicy z Czechami aby pójść do najbliższego sklepu co jest ze 100 metrów od granicy na zakupy np: końskiej maści czyli lekarstwa które w Polsce jest niedostępne i taka sytuacja jest od ponad 10 miesięcy i nic nie zapowiada aby to miało się zmienić do następnych wakacji a może już na stałe tak zostanie. O jakiej integracji europejskiej pisze autor ? Nastąpiła dezintegracja europejska i wszystkie granice europejskie są pozamykane dla większości np: mieszkańców naszego powiatu. Otwarte granice i integracja europejska to było 2 lata temu a obecnie to przeszło do historii.
Od kiedy to Czechy są niedostępne? W ciągu ostatnich kilku tygodni kilka razy byłem za granicą i nie ma żadnych problemów. Przepisy są jasne, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty i jeden z dokumentów covidowych. W zależności od tego, czy jest Pan zaszczepiony czy nie wybiera Pan tylko rodzaj zaświadczenia.
Z tego co ustaliłem to na razie do Czech od połowy lipca można legalnie wjechać będąc niezaszczepionym i bez testu covid na nie więcej jak 5 dni po wypełnieniu czaskiego formularza przyjazdowego i otrzymaniu kodu QR ale wrócić do Polski nie można bez aresztu domowego na 10 czy 14 dni. A niezaszczepionych w Prudniku jest więcej niż zaszczepionych więc z prawnego punktu widzenia nie ma możliwości przekraczania granicy bez restrykcji lub kosztu kilkuset zł za test covid. Taka jest moja wiedza chyba że się mylę w czymś.
Wg danych statystycznych Prudnik zajmuje drugie miejsce w wykazie miast powiatowych okreslonych jako „miasta biedne” – ( Przed Paczkowem i za Komprachcicami) dochod na mieszkanca 2917 zlotych, czy dolicza sie do tego lawkowych „obszczymurkow”!?
Ale przecież Paczków i Komprachcice to nie miasta powiatowe.
Niech bedzie gmina Komprachcice i miasteczko Paczkow , nie zmienia to pozycji I ekonomi dla Prudnika
Skoro nie zmienia pozycji wśród miast powiatowych, czyli według pana przedostatnie, to niech pan napisze, jaka jest kolejnych w tej tabeli miast powiatowych.