Rozpoczął się etap zerowy Narodowego Programu Szczepień. Rząd chce w ciągu kilku najbliższych miesięcy zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców Polski. To część międzynarodowych starań, których skuteczność pozwoli na powrót do normalności. Zapytaliśmy samorządowców ziemi prudnickiej (również byłych), czy będą się szczepić. Sondaż będziemy kontynuowali. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (wtorek, 5 stycznia)? Oto zapowiedzi:
- Jak wielkie żniwo zebrał koronawirus? 2.246 potwierdzonych przypadków zakażeń i 60 ofiar śmiertelnych – to smutny bilans pandemii koronawirusa w powiecie prudnickim w 2020 roku.
- Wyniki sondy: Czy będziesz się szczepił? Na Portalu Informacyjnym TerazPrudnik.pl zorganizowano sondę, w której zapytano internautów, czy będą się szczepili przeciwko COVID-19.
- Warsztaty ruszają już w tym roku. Nareszcie! Prudnik jest ostatnim miejscem na Opolszczyźnie, w którym nie było takie podstawowej formy wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Teraz jeszcze pozostaje otworzyć Zakład Aktywizacji Zawodowej.
- Droga Trzebina – Skrzypiec jako nowa. Zakończono modernizację 5,5-kilometrowej drogi powiatowej z Trzebiny do Skrzypca. W środę 23 grudnia uroczyście oddają ją do użytku.
- Pośpiesznym do Warszawy i bez przesiadek! Od 22 grudnia zgodnie z nowym, obowiązującym od 13 grudnia, rozkładem jazdy, przez Głogówek i Prudnik jeżdżą pociągi Intercity „Sudety” relacji Jelenia Góra – Kraków. 2 stycznia doszedł „Kormoran” – pospieszny do Olsztyna przez Warszawę.
- Milion złotych dla prudnickiego szpitala. Ze środków Unii Europejskiej i za pośrednictwem samorządu województwa opolskiego, do Prudnickiego Centrum Medycznego trafi milion złotych na zakup nowoczesnego wyposażenia służącego pacjentom.
- Nowy ambulans dla szpitala. W poniedziałek 28 grudnia do Prudnika przyjechał nowy ambulans, który zasili tabor pojazdów ratownictwa i transportu Prudnickiego Centrum Medycznego.
- Niecodzienna pamiątka: Slajdy o Prudniku z lat 80. XX w. Dzięki uprzejmości Adama Lutogniewskiego zbiory redakcji „Tygodnika Prudnickiego” wzbogaciły się o kilkadziesiąt slajdów przedstawiających Prudnik i okolice w końcowym okresie Polski Ludowej. Z niektórych fotografii wynika, że czas zatrzymał się w miejscu. Na innych zmieniło się prawie wszystko.
- Premedytacją rozsiewał koronawirusa? Do Prokuratury rejonowej w Prudniku wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez radnego powiatowego.
- Głogówek – Mochów: Most nad Osobłogą. To niecodzienny czas, kiedy stoją obok siebie dwa mostu na Osobłodze – stary, który lada chwila zostanie rozebrany i nowy – tymczasowy.
- Głogówek: Nowy rozkład jazdy pociągów. Po stacji Prudnik przyszła kolej na stację Głogówek. Nowy rozkład jazdy obowiązywać będzie do końca zimy.
- Głogówek: Prudniccy przedsiębiorcy wsparli Dom Dziecka. Przedsiębiorcy, ich rodziny i znajomi ufundowali dla Domu Dziecka w Głogówku prezenty o wartości około 4 tysięcy złotych.
- Gmina Głogówek: Tragiczny finał poszukiwań. Tragicznie zakończył się finał poszukiwań mieszkańca Wróblina.
- Gmina Strzeleczki: Zaatakował starszą kobietę. Policjanci z Krapkowic już po niespełna godzinie zatrzymali 20-latka podejrzanego o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
- Biała: BMW wypadło z drogi. W piątek 18 grudnia na obwodnicy Białej doszło do wypadku.
- Szybowice: Przedszkolaki z nagrodami. Dzieci z przedszkola w Szybowicach mocno zaznaczyły swój udział w regionalnym konkursie „Choinkowa ozdoba”.
- Biała: Sukcesy uczniów. Uczniowie Szkoły Podstawowe w Białej odnieśli w ostatnich czasie znaczące sukcesy.
- Podsumowanie roku: Co dobrego wydarzyło się, pomimo pandemii, w kulturze w 2020 roku. To był dziwny rok, wiele imprez, wydarzeń artystycznych, spotkań kulturalnych, poetyckich, historycznych, okolicznościowych nie odbyło się. Ten rok niestety zaczyna się również źle. Ale coś jednak w 2020 roku miało miejsce…
- Muzyka – wywiad: Mieszamy ze sobą różne gatunki, brzmienia i style muzyczne. Rozmawiamy z Markiem Gąsiorowskim, Tomaszem Puszem i Zbigniewem Towarnickim, muzykami prudnickiej grupy SMB Group. To nowy projekt muzyczny, który tuż przed świętami zwrócił uwagę internetowych odbiorców.
- Sztuka – wywiad: Nie lubię nudy, jestem kreatywna i spontaniczna. Rozmawiamy z Ewą Bielecką, artystką pochodzącą z Prudnika. Niedawno powstała strona internetowa prezentująca jej twórczość przyciągnęła uwagę wielu osób, także prudniczan.
- Wędrowiec: Inspiracja z Prudnika. Władze dolnośląskiej Sobótki postanowiły wykorzystać wzór prudnickiego dzieła Jaroslava Vonki i jego kopię wyeksponować u siebie.
- Wędrowiec: Noworoczny kieliszek z Kopy z kontrowersyjną postacią. Jak do roku Mirek Petřik, były kasztelan wieży na Biskupiej Kopie, przygotował pamiątkowe kieliszki noworoczne. Za każdym razem przedstawiają coś innego – okoliczną budowlę, wspominają rocznicę wydarzenia z przeszłości lub historyczną postać.
- Warmia i Mazury: Statkiem po łące. Tak określiłabym miejsce, które mimo upływu lat, zostało w mojej pamięci. Dodam jeszcze słońce, zieleń i niezwykłość przemieszczania się, która mnie tak zafascynowała, że płynęłam dwa razy z Ostródy do Elbląga.
- Archiwum Odkrywcy: „Bardzo rada układom wiersze…”. Wybitny dialektolog, badacz gwary Głogóweckie, Feliks Pluta jest autorem licznych artykułów naukowych, a także zapisów poświęconych śląskim poetom ludowym. W ich gronie znalazła się też dziś już nieco zapomniana mieszkanka Wilkowa – Elżbieta Ermler.
- Archiwum Odkrywcy: Ostatni wywiad ks. Nabzdyka. W 23018 r. franciszkanin o. Wit Bołd były gwardian klasztoru w Prudnik – Lesie przeprowadził wywiad z ks. prałatem Zygmuntem Nabzdykiem. Jak się okazało była to jedna z ostatnich zarejestrowana rozmów z zasłużonym dla ziemi prudnickiej duchownym.
- Sport (plebiscyt): Czas wyboru. Wybieramy Najpopularniejszego Sportowca, Trenera, Sportowca-Juniora i Działacza Ziemi Prudnickiej 2020 roku.
- Sport (koszykówka): Nowy rok, stare problemy. W arcyważnym meczu o podwójną stawkę prudniczanie nie sprostali Zniczowi Pruszków. Była to już ich dwunasta porażka w sezonie i ósma w ostatnich dziewięciu grach.
- Sport (piłka nożna): Przygnębiająca jesień Pogoni. Niepowodzeń ciąg dalszy i uzasadniona obawa o dalsze losy Pogoni. Tak można ocenić tworzoną kadrę seniorów, prezentowany poziom i uzyskane wyniki naszego zespołu w rundzie jesiennej w sezonie 2020/2021. Mieczysław Matczak analizuje przyczyny bardzo złej postawy prudnickiej drużyny.
- Sport (karate): Dobry rok, mimo trudności. To była już ostatnia szansa na powiększenie swojego medalowego dorobku przez karateków Zarzewia Prudnik, którzy wystartowali w ogólnopolskim Turnieju Karate Empi Cup w Dopiewie koło Poznania.
- Sport (historia): 75 lat prudnickiej Pogoni. Sezon 2003/2004 to gra w lidze okręgowej i pożegnanie z zasłużonymi dla klubu piłkarzami: Bogdanem Marajem i Edwardem Migoniem.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Mamy juz ciekawe polaczenia kolejowe, warto by dowiedziec sie co z Studium Wykonalnosci lini kolejowej 137 ( minely juz 3 lata od zamowienie przez PKP PLK) ??