Najprawdopodobniej samolot wykonywał fotografie i to nie tylko nad Prudnikiem. Maszyna wystartowała z lotniska koło Leszna po czym krążyła nad Kluczborkiem, Kędzierzynem-Koźlem, Raciborzem, Prudnikiem, Nysą i Brzegiem. Nad wspomnianymi miastami był to lot w postaci charakterystycznych równoległych linii, tak by objąć zasięgiem określony obszar.
Z kształtu samolotu wynika, że jest to Partenavia (Vulcanair) P68 TC. Internet donosi, że P68 jest „nośnikiem Lotniczej Platformy Fotogrametrycznej, w skład której wchodzą najnowocześniejsze sensory z zakresu skanowania laserowego, rejestracji zdjęć lotniczych oraz lotniczej termowizji”.
Po co mówic o kształcie i doszukiwać się znaczenia, skoro jak byk podane są znaki rejestracyjne.
A jakie to są te znaki, bo ja się wpatruję, powiększam, i nadal nie mam pewności.
Miedzynarodowy kod samolotowy to oznaczenie przynaleznosci panstwowej statkow powietrznych. KOD REJESTRACYJNY sklada sie tzw prefiksu ( dla polski jes to SP) oraz sufiksu ( dla samolotow sa to litery ,dla szybowcow cyfry)
Kod stosuje sie rowniez jako znak wywolawczy podczas nawiazywania lacznosci z naziemna kontrola ruchu lotniczego .
Witam spolki energetyczne używają samolotó do oględzin w sposób nowoczesny obiektów energetycznych np linii SN robiąc przy okazji termowizję urządzen i fotografie urzadzeń w algorytmach rozpoznawania wadliwych części. Wszystko jest fotografowane w paśmie światła widzialnego oraz w podczerwieni. Co 5 lat robi się oględziny urządzeń zgodnie z rozporzadzeniem ministra.
Informacja ze strony Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z 7 kwietnia:
Umowy GUGIK na opracowanie ortofotomapy w 2020 roku
Podpisaliśmy 6 umów na opracowanie zobrazowań lotniczych, numerycznego modelu terenu i barwnej ortofotomapy dla łącznej powierzchni ok. 73 tys. km2. Efektem realizacji tych umów będzie ortofotomapa o terenowym rozmiarze piksela:
• 10 cm dla obszarów miast: Iława, Ostróda, Brzeg, Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Zawiercie, Myszków, Nysa, Kluczbork, Prudnik, Pszczyna, Andrychów, Zakopane, Nowy Targ, Tarnów, Mielec, Rzeszów, Jarosław
• 25 cm dla obszarów województw: pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Zakres zakontraktowanych prac przedstawiamy na załączonej ilustracji.
Obecnie prowadzimy jeszcze prace w zakresie wyboru wykonawcy dla Części 5. zamówienia zakładającej opracowanie ortofotomapy o terenowym rozmiarze piksela 25 cm dla obszaru województwa kujawsko-pomorskiego. Poinformujemy, gdy to zamówienie zostanie również rozstrzygnięte.