Eurowybory: Skręcamy w prawo. Powiat prudnicki – jako całość – skręcił w prawo. Komitety wyborcze z tej strony sceny politycznej osiągnęły u nas lepsze wyniki od średniej krajowej. Lepiej też ma się u nas Kukiz’15, który w powiecie prudnickim przekroczył 5-procentowy próg wyborczy. Tyle, że w lokalnym wymiarze dla ugrupowania nie ma to żadnego znaczenia. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 29 maja)? Oto zapowiedzi:
- Burmistrz Grzegorz Zawiślak: Pogoń musi dalej grać w I lidze. Jeszcze nie opadł kurz po minionym sezonie I ligi, a w klubach już myślą o kolejnych rozgrywkach. W Prudniku pojawił się pomysł na ustabilizowanie sytuacji finansowej w Pogoni.
- Pomóż jej pokonać raka. Matki nie boją się śmierci. Najbardziej boją się tego, że zostawią swoje dzieci, wiedząc, że nikt ich nie pokocha tak jak one… – tak zaczyna się dramatyczny list Agnieszki Witkowskiej do ludzi dobre woli.
- Uwaga! Osoby niepełnosprawne. W Prudniku 18 czerwca odbędzie się spotkanie niepełnosprawnych, lokalnych władz i zainteresowanych instytucji na temat przystawania miasta dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Planowany jest spacer i praktyczne przekonanie się, jak to jest być na wózku.
- Polityka: Burza w szklance wody. Zagrożenia likwidacji prudnickiego ZUS nie było. To była burza w szklance wody – uważa posłanka Katarzyna Czochara. Jej komentarz jeszcze tego samego dnia dementował burmistrz Grzegorz Zawiślak.
- Prudnik najbardziej rowerowym miastem w Polsce? Możemy to uwodnić! Prudnik jest miastem, które z dumą odwołuje się do tradycji rowerowych poprzez osoby sławnych kolarzy – Stanisława Szozdy i Franciszka Sumińskiego. Jest okazja, żeby zaznaczyć się na rowerowej mapie Polski i powalczyć o tytuł „Najbardziej Rowerowego” miasta. I nie tylko o to.
- Nowe drogi w Prudniku. Jesienią tego roku ma powstać zaplanowana jeszcze przez poprzedniego burmistrza i radnych Prudnika droga obwodowa, która połączy ulice Skowrońskiego i Powstańców Śląskich.
- Opinie: Dobro dzieci a polityka. Wydawać by się mogło, że pochylamy się z troską nad skrzywdzonymi pedofilią dziećmi. Niestety, nic bardziej mylnego, dobro dzieci jest tu najmniej ważne.
- Miss Opolszczyzny: Poznałam nowe emocje. Ewelina Szwala (20 lat) z Jakubowic została Miss Opolszczyzny 2019. Jak komentuje swój udział w konkursie reprezentantka ziemi prudnickiej Wiktoria Horbacz?
- Więcej pieniędzy na bezpieczeństwo. Kolejne 100 tys. zł otrzyma Powiat Prudnicki na realizację projektu w ramach Programu „Razem bezpieczniej”.
- Sołtysi mają głos: Rynarcice, Skrzypiec i Kolnowice. Przeczytaj, co dzieje się w tych miejscowościach z perspektywy sołtysów.
- Młode Pokolenie: Piknik Naukowy CKZiU. Kolejny raz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku zorganizowało Piknik Naukowy.
- Młode Pokolenie: Goście z Francji. W dniach 6-11 maja gościliśmy w gminie Korfantów – w szkole w Ścinawie Małej – przedstawicieli gminy Boulleret.
- Archiwum Odkrywcy: „Wyzwalał” Prudnik, został honorowym obywatelem. W okresie Polski Ludowej popularne były wizyty w polskich miastach i gminach żołnierzy radzieckich, którzy w 1945 roku „wyzwalali” nasze ziemi prudnickiej. W marcu 1970 roku taki gość pojawił się w Prudniku.
- Historia: O organmistrzach z Głogówka. Reinhold, Hundeck, Berschdorf, to nazwiska znanych w całej Europie twórców organów, którzy związani są z Głogówkiem.
- Kultura: #biblioteka. Dnia 9 maja w ramach ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Prudniku zorganizowała IV Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Prudnickiego.
- Współpraca: Młodzież z Northeim i Prudnika – wspólna zabawa. W dniach 21 – 26 maja odbywały się w Prudniku kolejne – XVI Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Polsko-Niemieckie Prudnik – Northeim 2019. W sobotę 25 maja miało miejsce ich efektowne podsumowanie z koncertem i wernisażem.
- Wędrowiec: E-turystyka rowerowa coraz bliżej. To już nie są futurystyczne zapowiedzi. W naszym otoczeniu jest coraz więcej e-bike’ów i przybywa stacji ładowania akumulatorów. W ambitnych planach Euroregionu Pradziad jest powstanie takich stacji w każdej gminie.
- Wędrowiec: Oto zdobywcy Siedmiomilowych Butów. Pamiętacie bajkowe siedmiomilowe buty, dzięki którym bez trudu można było pokonywać wielkie odległości? Fantastyczny przedmiot jest motywem przewodnim odznaki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, którą zdobywają najmłodsi wędrowcy. Poznajcie zdobywców odznaki w stopniu srebrnym z Prudnika i okolic.
- Wędrowiec: Wspominając Pavla Wanka. Siedemdziesięciu turystów zmagało się z trasami tegorocznej edycji rajdu Putovani za Krasami Zlatohorska.
- Wędrowiec: Prudnickie drużyny najlepsze w eliminacjach OMTTK. Najlepsze drużyny turystyczno-krajoznawcze województwa opolskiego zmagały się podczas regionalnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Wieszczynie.
- Wędrowiec: Sporo wiedzą o swojej ojcowiźnie. Już po raz 21. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Prudnik rywalizowali w Konkursie Krajoznawczym „Czy znasz ziemię prudnicką?”.
- Sport (piłka nożna): Mocne słowa pod adresem młodych piłkarzy. Juniorzy prudnickiej Pogoni rozbili w niedzielę Śląsk Reńska Wieś 7:1. Wspaniały wynik przysłania przykre podejście części członków drużyny do klubu.
- Sport (karate): Walczyli również z… sędziami. Piętnaście medali wywalczyli reprezentanci bialskiej Polonii Torakan podczas 10. Grand Prix Śląska Polsko-Czeskiego w Głubczycach.
- Sport (łucznictwo): Pod nieobecność liderki. Po drugim miejscu na inaugurację sezonu, tym razem prudniczanki były ostatnie w ekstraklasowych zmaganiach w Krakowie.
- Sport (jeździectwo): Weekend w siodle. Powracamy do inaugurujących sezon zawodów konnych w skokach przez przeszkody w Chocimiu.
- Sport (piłka nożna): Zasłużyli na lepszy wynik. Pogoń Prudnik wyjechała do rewelacyjnie spisujących się Starowic w dużym kadrowym osłabieniu. Szansę gry dostali kolejni juniorzy, którzy z biegiem czasu pogłębiać będą swoje piłkarskie umiejętności i zdobywać doświadczenie.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<