Sztuka pięknie łączy

0

W piątek 2 lutego w Prudnickim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotografii Krzysztofa Gołucha i Davida Macháča. Wernisaż miał miejsce w Galerii na Poddaszu w Pałacu Fränkla. To kolejna propozycja w długim cyklu wspólnych polsko-czeskich wystaw przygotowywanych w ramach projektów realizowanych przez POK i MIKS Krnov. Aktualnie trwa realizacja projektu „Sztuka nas łączy” i właśnie w ramach niego mogliśmy spotkać się z twórcami z obu krajów.

(fot. Grzegorz Weigt)

Krzysztofa Gołucha znamy już nieźle. Dwa lata temu mogliśmy oglądać jego zdjęcia z cyklu „Przełamując stereotypy” (wspólna z fotografiami Arkadiusza Goli), później – jesienią minionego roku Gołuch gościł w Prudniku prezentując swój album „Co siódmy”. W obu przypadkach poruszał w fotografii artystycznej i dokumentalnej problem niepełnosprawności w wymiarze społecznym. Podobnie jest ze zdjęciami prezentowanymi obecnie w Prudniku. Tym razem ich tematem jest praca. Praca, jako jedno z najważniejszych praw obywatelskich, szczególnie cenna dla osób niepełnosprawnych, odsuwanych od „poważnych” zadań. Krzysztof Gołuch mieszka i pracuje w Knurowie, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku-Białej oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

(fot. Grzegorz Weigt)

Czeską stronę reprezentuje David Macháč z Opawy, który także ukończył studium w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, pracuje tam aktualnie. Zajmuje się także komercyjną działalnością fotograficzną. W Prudniku zaprezentował zdjęcia z cyklu „Ogrodnicy”, w której ukazuje dla odmiany sposób spędzania wolnego czasu na działkach. Przez kilka lat utworzył już sporą galerię miejsc, osób, sytuacji związanych z rekreacją i uprawą tych małych przestrzeni zieleni.

(fot. Grzegorz Weigt)
(fot. Grzegorz Weigt)

Na wernisaż w Pałacu Fränkla w Prudniku przybyły tłumy widzów. Spotkanie otworzyły: Joanna Korzeniowska i Agata Wilczek realizujące projekt „Sztuka nas łączy” ze strony polskiej. Ten projekt pn. „Umění nás spojuje” po stronie czeskiej pilotują: dyrektor MIKS Krnov Petra Manczalová i Eva Čechová. Obie były także obecne w piątek podczas otwarcia wystawy w Prudniku. O ile jesteśmy przyzwyczajeni podczas wernisaży w POK-u do występów muzycznych wykonawców polskich, to tym razem zaprezentowali się Czesi. Śpiewała Marie Veliká – czeska piosenkarka jazzowa, popowa, na klawiszach grał Luca Gualco – pianista, oboje uczą w szkole artystycznej w Krnovie. Wśród wielu gości, także ze strony czeskiej obecny był Jiří Siostrzonek – socjolog i fotograf, wykładowca i wicedyrektor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Więcej o wystawie w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here