Nasz redakcyjny kolega, Grzegorz Weigt otrzymał prestiżową nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie za rysunki satyryczne.
Wręczenie nagrody miało miejsce 7 października, podczas otwarcia wystawy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry. Żyrardów 2017”. W tej podwarszawskiej miejscowości zgromadzili się twórcy satyry z całego kraju wraz z gośćmi z zagranicy. Było to uroczyste podsumowanie konkursu dotyczącego tematu: „Architektura ceglana. Żyrardów – miasto z czerwonej cegły”.
Żyrardów ma niezwykłą architekturę, zbudowany w XIX wieku na regularnej siatce ulic i placów, przy których stoją w równych rzędach budynki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej w większości zbudowane z czerwonej, nieotynkowanej cegły, otoczone wszechobecną zielenią. W XIX wieku był największą w Europie fabryką lniarską. Inspirowani tą architekturą artyści z całej Polski stworzyli mnóstwo prac. Uczestniczyli w tym twórcy z m.in.: Przeworska, Kielc, Tarnobrzegu, Jarosławia, Pabianic, Legionowa, Olsztyna, Wrocławia, Warszawy, Krosna, Sosnowca. Na wernisaż byli także zaproszeni autorzy z Kanady, Francji, Luksemburga, Włoch, Czech, Węgier, Rumunii, Rosji, Litwy, Ukrainy i Turcji, których prace były eksponowane na wystawie, którą można oglądać do 19 listopada.
Nagrody wręczali: gospodarz miejsca, czyli Wojciech Jasiński prezydent Żyrardowa, kurator artystyczny konkursu „Manufaktura Satyry” Zbigniew Kołaczek, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie Elżbieta Laskowska i Witold Mysyrowicz prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Gościem honorowym wernisażu była Joanna Brześcińska-Riccio, która reprezentowała grupę włoskich artystów skupionych wokół Galerii „Simultanea” we Florencji.
Wśród wielu prac w żyrardowskiej galerii „Resursa” znajdują się także grafiki Grzegorza Weigta, podobnie jak i w wydanym z tej okazji obszernym katalogu. Jedyny reprezentant Opolszczyzny otrzymał nagrodę przyznaną przez Muzeum Karykatury. To duże wyróżnienie, muzeum im. Eryka Lipińskiego znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych, unikatowych muzeów Europy, obok takich instytucji, jak Muzeum Kampa w Pradze, Vasarely Múzeum w Budapeszcie, Centrale Montemartini w Rzymie, CaixaForum w Madrycie. Jest najważniejszą instytucją w kraju zajmującą się twórczością satyryczną.
Czytaj również: Podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego,,Manufaktura Satyry”