Prudnik, Korfantów i Walce w projekcie Life

0
(fot. Gmina Prudnik)

Gminy Prudnik, Korfantów i Walce są wśród 26 samorządów województwa opolskiego biorących udział w projekcie Life, którego celem jest wdrożenie programu ochrony powietrza.

Efektem projektu ma być między innymi wyszkolenie doradców, którzy w poszczególnych gminach wspierać będą program, pozyskując środki zewnętrzne na działania ograniczające zanieczyszczenia oraz zachęcać mieszkańców do podejmowania samodzielnych kroków w kierunku poprawy jakości powietrza. Doradcy podpowiadać będą mieszkańcom, jak ograniczać emisję oraz jak pozyskiwać środki na ten cel, w tym likwidację starych pieców na paliwa stałe.

Burmistrzowie Korfantowa i Prudnika – Janusz Wójcik i Grzegorz Zawiślak (fot. Gmina Prudnik)

Efektem projektu będzie też stworzenie wysokiej rozdzielczości mapy rozkładu zanieczyszczeń, bazy źródeł emisji i modelowanie jakości powietrza. Na poziomie regionu ma powstać Centrum Kompetencji, które zajmować się będzie szkoleniami i utrzymaniem bazy danych dla samorządów lokalnych.

Podpisanie porozumienia partnerów projektu z udziałem m.in. burmistrzów Korfantowa i Prudnika – Janusza Wójcika i Grzegorza Zawiślaka odbyło się 17 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. Samorząd wojewódzki jest koordynatorem projektu.


Dotacja na wymianę źródła ogrzewania

(mat. Gmina Prudnik/FB)

Niezależnie od wspomnianego projektu Gmina Prudnik ogłosiła kolejną edycję naboru wniosków o przyznanie dotacji celowej na wymianę źródeł ogrzewania wpływających na redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń. Wysokość dotacji wynosi 2000 złotych i obok wymiany pieców, dotyczy również podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej. Urząd Miejski przyjmuje wnioski do końca marca 2019 r. W ubiegłym roku z gminnej dotacji skorzystało 66 osób.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Prudniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here