Spółka SIM Opolskie Południe rozpoczyna stawianie wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Frankla w Prudniku. Znajdą się tam 32 mieszkania.
::addons{"type":"youtube","url":"https://youtu.be/XXNj-X_1IBw?si=3Y7KKkGYgeyEFjsD"}
Umowę z wykonawcą – spółką MPM Development – podpisano 19 marca w Urzędzie Miejskim.
- Będą to mieszkania wykończone, „pod klucz”, dwie klatki schodowe i nowoczesne rozwiązania. Budynek będzie energooszczędny, będą mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami, teren wokół będzie zagospodarowany – zachwala walory budynku prezes SIM Paulina Frydlewska – Kurzeja. W planach są kolejne trzy budynki. - W trakcie realizacji tego etapu będziemy widzieli faktyczne zapotrzebowanie gminy na mieszkania w trybie SIM-u, czyli mieszkanie na tani wynajem i wykończone „pod klucz”.
Jeśli więc takie zapotrzebowanie będzie istnieć, wówczas SIM przystąpi do budowy kolejnych bloków. SIM zaprasza do swojego biura przy ul. Ratuszowej, gdzie można zapoznać się z warunkami wynajmu lokali (połowa oferowanych mieszkań jest jeszcze dostępna).
Burmistrz Grzegorz Zawiślak podkreśla jakością zmianę w budownictwie mieszkaniowym w gminie: - Ponad 30 lat takich budynków w Prudniku nie było. Widzimy budowę prywatnych bloków, za chwilę rozpocznie się budowa obiektu SIM, a następnie budynek, który powstanie w ramach odbudowy po powodzi, budowany przez Gminę Prudnik. Jako inwestor zastępczy będzie nas reprezentowała spółka Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Wartość inwestycji SIM to 11,5 mln zł. Zadanie realizowane jest dzięki korzystnemu finansowaniu, m.in. kredytu dedykowanego SIM-om z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wykonawca ma czas do listopada 2028 r. na finalizację zadania. Budynek powstaje w bliskiej odległości od bloku wielorodzinnego, który jest prywatną inwestycją. Jeśli postawione zostaną w tym rejonie kolejne bloki, wówczas powstanie tu małe osiedle. Pod koniec lat 80. XX w. w tej części miasta planowano budowę nowego osiedla roboczo nazywanego Jasionowym Wzgórzem II. W odróżnieniu od pierwszej części „Sójczego” tutaj bloki miały mieć zróżnicowaną wysokość i kubaturę, chciano też wprowadzić więcej zieleni. W kolejnej dekadzie z tych zamiarów zrezygnowano, a teren wykorzystano m.in. na budowę nowego kościoła, komendy policji oraz ulice z domami jednorodzinnymi. Przez ostatnie dekady lokalny samorząd przymierzał się do budowy domów wielorodzinnych, korzystając z państwowych programów, ale ostatecznie nigdy do tego nie doszło.
W podpisaniu umowy uczestniczył m.in. poseł Tomasz Kotuś. SIM Opolskie Południe realizuje inwestycje mieszkaniowe m.in. w Kietrzu, Branicach, Strzelcach Opolskich i Walcach. SIM OP działa na terenie dziesięciu gmin, a jego siedziba znajduje się w Prudniku.
Gość19:29, 19.03.2026
Późno dla Prudnika. O jakieś 20 lat.
wątpiący Janusz20:46, 19.03.2026
Nie rozumiem. Skoro miasto szybko się wyludnia, więc pojawia się coraz więcej wolnych mieszkań na rynku, to po co buduje się nowe mieszkania? Rozumiem, że lepszy standard, ale w takim razie czy ktoś likwiduje te stare mieszkania? Przecież utrzymanie infrastruktury kosztuje.
Edek z Łąki08:18, 20.03.2026
W końcu ruch w interesie, choć skromnie. Jeden bloczek na kilkunastotysięczne miasto. Prudnik to nie Kietrz.
Anka17:35, 21.03.2026
To kiedy te mieszkania maja byc gotowe i gdzie skladac jakies papiery o przydzial?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz