Już niedługo na terenie hali sportowej „Obuwnik” przy ul. Łuczniczej w Prudniku pojawią się pracownicy krapkowickiego Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego „POM”. To wykonawca inwestycji Gminy Prudnik, której celem będzie przebudowa i rozbudowa obiektu wraz z otoczeniem. W mieście u stóp Gór Opawskich znajdzie się jeden z dziewięciu w kraju Centralnych Ośrodków Sportu, miejsc gdzie szkoli się między innymi olimpijczyków.
Inwestycja realizowana jest ze środków Fundusuy Rozwoju Kultury Fizycznej zadania inwestycyjnego w ramach odbudowy infrastruktury sportowej po powodzi. Obietnicę przekazania środków na odbudowę hali łącznie z nadaniem jej nowych, ogólnokrajowych funkcji, złożył rok temu minister ds. odbudowy popowodziowej Marcin Kierwiński.
- Ta hala jest symbolem tego, jak niszczycielski był ten żywioł - mówił rok temu na terenie zniszczonego wnętrza hali „Obuwnik” Kierwiński. - Za kilka lat będzie w takim standardzie, że będzie symbolem odbudowy. Mówiliśmy o tym, że cała infrastruktura będzie odbudowana, że będzie to zrobione w wyższym standardzie, tak, żeby mieszkańcy tych terenów odczuli, że to jest szansa na to, żeby ta infrastruktura była lepsza.
Wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło 29,6 mln zł, ale okazało się, że oferent z najniższą ceną przedstawił cenę 26,37 mln i to on wygrał przetarg. To Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „POM” z Krapkowic.
[FOTORELACJANOWA]3372[/FOTORELACJANOWA]
- Postanowiliśmy zaistnieć na rynku lokalnym – mówi wiceprezes przedsiębiorstwa Andrzej Kulpa (urodzony w Prudniku). – Dotychczas mieliśmy filie na Islandii, w Niemczech w Czechach, dlatego funkcjonowaliśmy poza rynkiem lokalnym.
Firma brała udział w pracach przy budowie przekopy przez Mierzeję Wiślaną, Stadionu Narodowego w Warszawie, czy ostatnio mostu obok Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. POM specjalizował się w realizacjach hydrotechnicznych. Teraz chce się rozwijać w kierunku inwestycji infrastrukturalnych.
Hala przy ul. Łuczniczej ma być rozbudowana. Do istniejącego obiektu dodane zostaną dwie duże przybudówki od strony byłej oczyszczalni oraz od strony rzeki. Z kolei na terenie obecnego nieużytku za byłą oczyszczalną zaplanowano parking na m.in. 75 samochodów osobowych oraz cztery autobusy.
W hali mają powstać trybuny dla ok. 760 kibiców, wraz z możliwością montażu trybun mobilnych dla kolejnych ponad 510 osób. Trybuny stałe znajdą się na pierwszej kondygnacji wspomnianych przybudówek. Obok nowego zaplecza socjalno-sanitarnego ma powstać siłownia i sala fitness. Główna hala ma posiadać trzy wielofunkcyjne boiska z możliwością organizacji na nich trzech niezależnych od siebie imprez (rozdzielać je mają podnoszone zasłony).
Wartością dodaną inwestycji będzie powstanie na jej terenie ośrodka o znaczeniu krajowym.
- Ten obiekt został sklasyfikowany jako Centralny Ośrodek Sportu, czyli między innymi miejsce przygotowań olimpijskich dla kadry narodowej w łucznictwie – mówi burmistrz Grzegorz Zawiślak.
- Z dumą przyjmuję wiadomość, że ta hala będzie miała swoje nowe oblicze, że tutaj powstanie dziewiąty w Polsce Centralny Ośrodek Sportu i że będą tu trenowali najlepsi z najlepszych – mówi poseł na Sejm Tomasz Kostuś, dodając że łącznie do Gminy Prudnik trafi 53 mln na odbudowę infrastruktury sportowej.
Ośrodek będzie bazował nie tylko na hali o wyjątkowej długości dostosowanej do treningów łuczników, ale również sąsiednim hotelu oraz torze łuczniczym. To również zaplecze dla działającego w Prudniku, jednego z najlepszych w kraju, klubów łuczniczego Obuwnik.
24 kwietnia na terenie hali doszło do podpisania umowy między wykonawcą (Andrzej Kulpa), a reprezentującymi Gminę Prudnik burmistrzem Grzegorzem Zawiślakiem i skarbnikiem gminy Jarosławem Fiedorem.
Bubu09:46, 25.04.2026
A czy zostaną poprawione zabezpieczenia przeciwpowodziowe, aby przy następnej powodzi nie było powtórki?
Myślący11:15, 25.04.2026
Obiecanki cacanki. Pożyjemy, zobaczymy, rozliczymy (bo to z pieniędzy podatników czyli TWOICH)... Poza tym jeden z dziewięciu to żadna sensacja. Jeden z trzech to by było coś. A tak? Cieszy się *%#)!& do sera...
Edward z Łąki12:54, 26.04.2026
@Myślący. Przyjechał Kierwiński - płakaliście, że obiecanki bez pokrycia, rozpisali przetarg, wykonawca bierze się do roboty - piszecie "pożyjemy, zobaczymy". Pewnie jak zbudują, to dalej będzie płacz, że krzywo i nie w tym kolorze, co trzeba. Macie głupowate, skrzywione, podejście do życia. Jęczycie, że miasto dostało prawie 30 mln zł i to według was źle. Ja, p$%^&. Tak, jeden z dziewięciu to jest coś. Jedna z trzech to może być była stolica Polski.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz