Szpital Powiatowy w Prudniku znalazł się w gronie placówek, które otrzymały znaczące wsparcie finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia do placówki trafi 20 mln. zł. środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy, a Samorząd Powiatu Prudnickiego dołoży do inwestycji kolejne 5 mln. zł. ze swojego budżetu. Już teraz rozpoczęła się budowa nowego skrzydła szpitala, przeznaczona na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Zwiększana jest, poprzez adaptację pomieszczeń, także liczba miejsc w ZOL w Głogówku, który także podlega PCM.
Nowy obiekt ZOL powstaje od strony dziedzińca szpitala i ma znacząco poprawić dostępność opieki długoterminowej dla mieszkańców powiatu, w szczególności osób starszych i przewlekle chorych. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze oraz ziemne. To jedna z najważniejszych inwestycji zdrowotnych realizowanych obecnie w regionie.
– Te środki pozwalają powiatowej Spółce realizować kluczowe inwestycje. Oprócz budowy nowego skrzydła Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Prudniku planujemy także adaptację kolejnych pomieszczeń w funkcjonującym ZOL-u w Głogówku oraz doposażenie obu placówek w nowoczesny sprzęt medyczny. Wszystko po to, aby podnieść jakość opieki długoterminowej, podkreśla starosta Radosław Roszkowski.
Rozwój szpitala to jednak nie tylko nowy ZOL. Równolegle Powiat Prudnicki realizuje szeroko zakrojone inwestycje modernizacyjne. Obecnie budynki prudnickiego szpitala przechodzą kompleksową termomodernizację o wartości 8,9 mln. zł. Zakres prac obejmuje m.in. docieplenie ścian, dachów i stropów, wymianę części poszycia dachowego, rynien oraz rur spustowych, modernizację instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania, a także wymianę okien i drzwi. Unowocześniony zostanie również system wentylacji i klimatyzacji. Podobne prace zostały już zakończone w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głogówku, gdzie w ubiegłym roku starostwo zrealizowało termomodernizację o wartości blisko 5 mln zł, za pieniądze pozyskanie również jeszcze z „Polskiego Ładu”.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, które będzie realizowane niezależnie od budowy nowego skrzydła ZOL, jest rozbudowa zaplecza szpitala w Prudniku. Samorząd Powiatu Prudnickiego pozyskał na ten cel 5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Województwa Opolskiego 2021–2027 na działania związane z rewitalizacją. Do tej kwoty Powiat znów dołoży pieniędzy, tym razem około 1 mln. zł. środków własnych.
W ramach rewitalizacji rozbudowany zostanie dotychczas nieużytkowany budynek magazynowo-gospodarczy wraz z wiatą dla karetek. Po modernizacji powstaną tam m.in. poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe, sala rehabilitacyjna, sala konferencyjna, sala pobytu dziennego, a także zaplecze socjalne, szatnie i nowa rejestracja. Projekt obejmuje również pełne zagospodarowanie terenu wokół budynku – nowe chodniki, drogi wewnętrzne, zieleń oraz infrastrukturę przyjazną osobom ze szczególnymi potrzebami. Starostwo przewiduje także zakup wyposażenia i sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych i rehabilitacyjnych, mebli oraz specjalistycznych urządzeń.
Planowane i realizowane modernizacje i rozbudowy pokazują, że Szpital Powiatowy w Prudniku konsekwentnie rozwija swoją infrastrukturę. To efekt wieloletnich starań Zarządu Powiatu Prudnickiego, Radnych, kierownictwa Prudnickiego Centrum Medycznego, a zwłaszcza kluczowych pracowników starostwa i szpitala. Wszystkie te działania mają jeden cel – zapewnienie mieszkańcom powiatu coraz lepszych warunków leczenia i opieki zdrowotnej, blisko miejsca zamieszkania.
[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy - Powiat Prudnicki]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz