Nowe parki bioróżnorodności

2
Park przy PCM w Prudniku (fot. Powiat Prudnicki)

Władze Powiatu Prudnickiego przywiązują dużą uwagę do ochrony dziedzictwa przyrodniczego. W 2022 r. Samorząd Powiatu Prudnickiego oddał do użytku trzy parki w ramach programu ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim.

Obiekty założeń parkowych w nowym wydaniu to efekt gruntownej rewitalizacji, jeden znajduje się w Prudniku, obok Szpitala Powiatowego, kolejny  w Głogówku, za tamtejszym liceum. W obu przypadkach utworzono utwardzone alejki, powstały skalniaki z ławkami, tereny zostały odpowiednio ukształtowane oraz wzbogaciły się o nowe nasadzenia drzew oraz kwiatów, park w Głogówku wyposażony został również w altanę. W obu lokalizacjach objęto ochroną, w formie pomników przyrody, cenne okazy drzew.

Kolejnym miejscem, które zyskało uporządkowane „zielone płuca” jest park przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Ta inwestycja była związana z utworzeniem nowej pracowni pszczelarskiej w Zespole Szkół Rolniczych. Ten unikatowy w skali kraju projekt edukacyjno-przyrodniczy wzbogacił powiatową szkołę o nowoczesne laboratorium, pomieszczenia do produkcji miodu oraz odświeżony przyszkolny park. Zarośnięty i zaniedbany niegdyś teren został zrewitalizowany, utworzono tam alejki wraz z trasą edukacyjną, budki dla owadów oraz małą pasiekę. Wartość przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln. zł, a dofinansowanie unijne ponad 2 mln. zł.

[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]

 

Park przy II LO w Prudniku wchodzącym w skład Zespołu Szkół Rolniczych. (fot. Powiat Prudnicki)
Park Zespołu Szkół w Głogówku (fot. Powiat Prudnicki)

2 KOMENTARZE

  1. Ładnie to wygląda po odnowie. Szczególnie cieszę się z parku za szpitalem. Miłe miejsce do wypoczynku dla nieleżących pacjentów.

  2. Pomysł z parkiem za szpitalem Super,tylko szkoda że wandale i patologia się tam zagnieżdża, jedna z lamp nocnych już połamana była. Brak monitoringu- to duży minus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here