Regionalne legendy i lokalna historia

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Gminne Centrum Kultury w Białej zorganizowało promocję dwóch publikacji: „Schlesische Sagen / Legendy Śląskie” Richarda Kühnaua, pod redakcją ks. diakona Marka Dzionego oraz „Ocalić od zapomnienia” zbiór pokonferencyjnych artykułów dotyczących społeczności żydowskiej w Białej i na całym Górnym Śląsku. Spotkanie odbyło się w czwartek 19 stycznia w sali GCK, można było o książkach porozmawiać, otrzymać publikacje (jedna była płatna), napić się kawy. Podczas spotkania, na które zaprosił dyrektor GCK Patryk Bania, na tematy związane z wydawnictwami rozmawiali: ks. diakon Marek Dziony, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego Sławomir Pastuszka, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Na spotkaniu obecni byli także: wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura oraz ks. Gerard Tyralla pochodzący z Ligoty Bialskiej misjonarz, zajmujący się lokalną śląską historią.

„Schlesische Sagen / Legendy Śląskie” Richarda Kühnaua to pierwsza część pierwszego tomu największego zbioru legend śląskich, zebranych głównie z terenów Dolnego Śląska (ale także Górnego Śląska i tzw. Kraju Sudeckiego w Czechach) przez największego, chociaż zapomnianego etnologa, prof. Richarda Kühnaua. Nauczyciel gimnazjum w Paczkowie zebrał na początku XX w. największy zbiór podań i legend (9 tomów), ratując znaczną część kultury śląskiej przed zapomnieniem. W niniejszej części zostały zaprezentowane legendy o upiorach, wampirach, duchach domowych oraz krążących wśród ruin białych damach. Publikacja pod redakcją ks. diakona Marka Dzionego. Podczas spotkania w Białej książkę można było nabyć po promocyjnej cenie z pamiątkową pieczęcią „800 lat Miasta Biała”. Wiele wydarzeń organizowanych w Białej w obecnym czasie nawiązuje do tego jubileuszu, który kulminację będzie miał w 2025 roku. A sama książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, edytorsko dopracowana. Opracowanie dwujęzyczne: polski i niemiecki.

Druga książka pt. „Ocalić od zapomnienia” to zbiór pokonferencyjnych artykułów dotyczących społeczności żydowskiej w Białej i na całym Górnym Śląsku. W publikacji znajdują się materiały dotyczące cmentarza żydowskiego w Białej, motywów symbolicznych na nagrobkach cmentarza w Białej (tekst autorstwa Sławomira Pastuszki), synagog górnośląskich, żydów w Opolu czy informacje o Domie Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Autorami tekstów są znani naukowcy i osoby zajmujące się historią Żydów na Górnym Śląsku m.in. prof. Marcin Wodziński, dr Jan Woronczak, dr Maciej Borkowski, Sławomir Pastuszka, Bożena Kubit czy Karolina Jakoweńko. Wstępy do książki napisali dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej Patryk Bania i ks. diakon Marek Dziony. Publikacja bogato ilustrowana, zbierająca bardzo ciekawe wykłady z bogactwem informacji, rozprowadzana jest bezpłatnie.

Relacja ze spotkania wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here