CKZiU wychodzi z budynku na Podgórnej

8
Dyrekcja i administracja oraz dwie szkoły w ramach CKZiU znajdą się w budynku przy ul. Prężyńskiej. (fot. Andrzej Dereń)

Kończy się historia powiatowego budynku ul. Podgórnej jako obiektu szkolnego. Dziś (26 sierpnia) radni powiatowi podjęli decyzję o przenosinach szkół wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego do budynków przy ul. Prężyńskiej i Kościuszki (d. przedszkolanki).

To pokłosie ciągnącej się od 2018 roku dyskusji na temat przekształcenia sieci szkół powiatowych, głównie poprzez opuszczenie budynku przy ul. Podgórnej. Propozycji było wiele, a część była modyfikowana. Kurator oświaty nie wyraził wówczas zgody na zmiany.

Według obecnej wersji szkoły wchodzące w skład centrum zostaną rozdzielone na dwa obiekty – dawnego „ekonomika” przy ul. Prężyńskiej i dawnych „przedszkolanek” przy ul. Kościuszki. Kurator po lipcowej wizytacji lokalnej jego przedstawicieli, wydał pozytywną opinię w tej sprawie.

Władze powiatu nie mają na razie ostatecznego pomysłu na przyszłość budynku przy ul. Podgórnej. Dotąd propozycji było kilka, na przykład powstanie zakładu aktywizacji zawodowej, centrum opiekuńczo-mieszkalnego, zakładu opiekuńczo-leczniczego, czy sprzedaży prywatnemu przedsiębiorcy, który dzięki temu mógłby powiększyć powierzchnię nowego, planowanego kompleksu handlowego (prawdopodobnie budynek poszkolny zostałby wyburzony). Starosta Radosław Roszkowski jest przeciwny pomysłowi rozebrania budynku.

– Ideą jest, żeby wymyślić taką formułę zagospodarowania budynku, żeby później nie dokładać do jego utrzymania, czyli stworzyć model, który się będzie samofinansować – mówi starosta Radosław Roszkowski.

W skład CKZiU w nowej strukturze i według nowych siedzib, wejdą:

 • Technikum nr 1 – ul. Kościuszki 55,
 • II Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych – ul. Kościuszki 55,
 • Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 – ul. Prężyńską 3-5-7
 • Szkoła Policealna nr 1 – ul. Prężyńską 3-5-7
 • Centrum Kształcenia Zawodowego (administracja) – ul. Prężyńską 3-5-7.

Więcej na ten temat w wydaniu Tygodnika Prudnickiego z 31.08.2022.

8 KOMENTARZE

 1. Skoro likwidujecie szkole średnia na ul. Podgórnej 5 i nie macie pomysłu co z tym budynkiem zrobić to Szkoła Podstawowa nr 1 chętnie w całości przyjmie ten budynek dla dzieci klas 1-8. W końcu dzieci byłby w jednym budynku a nie jak do tej pory zresztą od dekad rozdzielone po dwóch budynkach. Ruszcie trochę głowami.

 2. Dlaczego nikt nie pamięta o pomyśle żeby zorganizować tam szkołę podstawową nr 1
  po co dzieci mają chodzić do miasta do szkoły jsk tu jest basen, duża nowa sala gimnastyczna i Orlik

 3. Zamiast w tym budynku zrobić podstawową szkołę, dzieci nie miałyby ciasno w tej małej.
  Są możliwości w tym miejscu, jest gdzie normalny w-f ogarnąć, sala plus podwórko, blisko do basenu itd… itp…Wszystko jest na miejscu co za zje….ne miasto. To nie włodarze ogarną inaczej… Na sójczym zrobią mieszkania dla Ukraińców?????. Lepsza opcja hahahah, zrobią ze szkoły wybieg z wychodkiem i będzie miejsce na patole hahah, albo patola za płotem będzie, tylko niech dospawają te kolce które obcięli na płocie i dorzucą napis 13 dzielnica, do Procenta blisko ?????

  • Chodzi oto że od dekad dzieci że Szkoły Podstawowej nr 1 są wciśnięte w dwa osobne budynki a za czasów gimnazjum cisnęły się w byłym przedszkolu. Aż prosi się aby w miejscu po szkole średniej CKZIU na podgórnej zrobić Szkole Podstawowa nr 1 dla dzieci które tych warunków socjalnych nigdy nie miały… Zresztą od lat. Blisko na basen, na boisko a szkoła ma własną sale gimnastyczna. Mieszkania w tym miejscu czy wyburzenie to absurd. Roszkowski i Siano ogarnijcie się…. co wy wyrabiacie? Trzeba to zgłosić do telewizji do programu UWAGA.

 4. Śmiech na sali ….
  Pamiętam lata jak składałem podania o dostanie się do szkół ponad gimnazjalnych… Dostałem się na ulicę prężyńska… Była to duża wspaniała szkoła tak ja Pamiętam wspaniali nauczyciele ❤️ i wszystko sala gimnastyczna cała szkoła blisko było na stadion Prudnickiej Pogoni ❤️ w której sam kiedyś grałem za młodych czasów kroto bo krótko ale pamięta się…
  SzkolaTak zwany ekomonik za moich czasów i nie tyle napewno nie wielu z Nas PAMIĘTA TEN BUDYNEK i pokończyło technikum które wtedy miało aż 5 klas ?❤️ po ukończeniu pierwszej klasy liceum ekonomicznym okazało się że szkole muszą zamknąć….z brak niby funduszy ??? i że mamy być przeniesieni na ulicę Podgórna ..Pamiętam jak wtedy było głośno czemu tam a nie Tu wszystko przenieść…całą szkołę z Podgórnej na prężyńska … Wtedy wiadomo tu chodziło o szerokie plecy władzy z Podgórnej…

  Tak naprawdę spędziłem Tam rok tylko rok .. na ulicy prężyńskiej ale wiem że to były czasy których nie zapomnę tam samo jak i moi rówieśnicy 87❤️❤️

  Pytanie jest teraz jedno co z tym opuszczonym budynkiem….sala… Powierzchnia…zrobią..

  Pozdrawiam WSZYSTKICH NAUCZYCIELI CO WŁOŻYLI W TA SZKOLE PRZEZ TYLE LAT SERCA I MIŁOŚĆI ZEBY BYLO TAM JAK NAJLEPIEJ !! NIE TYLKO DLA NICH ALE DLA SAMYCH UCZNIÓW ❤️❤️❤️ ?

  jednym słowem…. ? bez komentarza kto MA SERCE I PAMIETA BEDZIE WIEDZIAL I WSPOMINAL EKONOMIK NA ul. Prężyńskiej !!!!!

 5. Piekne czasy szkoly na Podgornej i Pan Kwiatkowski historia biegajacy z kamera nagrywajac papierosiarzy.
  super szkola atmosfera nie jednego wychowala nauczyla zawodu a teraz zamykanie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here