Gminy

Zamknij

Miejskim za darmo

Andrzej Dereń Andrzej Dereń 12:26, 26.11.2021
Skomentuj Miejskim za darmo

Od Nowego Roku autobusowa komunikacja miejska w Prudniku będzie bezpłatna dla pasażerów.

Zmiana ma wpłynąć na popularyzację tego środka transportu, a jednocześnie zachęcić do przesiadki z samochodów, co będzie miało nie tylko efekt ekologiczny, ale i wpłynie na redukcję utrudnień w ruchu ulicznym. Z bezpłatnej komunikacji chętniej też mają korzystać osoby niezamożne.

W Polsce samorządy coraz częściej organizują komunikację miejską w formie bezpłatnej. Autobusy miejskie przestały też być domeną dużych i średnich miast. Lokalne przewozy realizowane są już przez mniejsze gminy miejsko-wiejskie, nierzadko obejmujące tereny wiejskie (np. gmina Głuchołazy). W Prudniku nadal obowiązuje model typowo miejski, choć niektóre podmiejskie wsie funkcjonalnie i terytorialnie stanowią już część prudnickiej aglomeracji (Niemysłowice, Łąka Prudnicka, część Lubrzy). Wejście komunikacji miejskiej na obszar sąsiedniej gminy, wymagałoby partycypacji w kosztach jej obsługi przez sąsiedni samorząd, na co raczej się nie zanosi i też nie ma na razie takich planów.

Ile wprowadzona zmiana będzie kosztować samorząd? Od stycznia do października w ramach komunikacji miejskiej sprzedano 62,6 tys. biletów (normalnych i ulgowych) na łączną sumę 33,7 tys. zł oraz bilety miesięczne na kwotę 586,25 zł. Gmina szacuje więc, że roczny wzrost kosztów z tytułu funkcjonowania komunikacji wyniesie ok. 40 tys. zł.

Obsługa komunikacji odbywa się przez firmy zewnętrzne (niestety spoza gminy i powiatu prudnickiego) wyłonione w drodze ogłaszanego co roku przetargu.

25 listopada gminni radni pozytywnie przegłosowali propozycję burmistrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

niezalogowanyniezalogowany

0 0

Zlikwidować tą komunikację. Tylko zanieczyszcza powietrze. I tak prawie puste przebiegi robi. Średnio najdalsze odległości w Prudniku to raptem 3 km. To samo ze śmieciarkami - przed reformą śmieciową moją ulicą jeździły 2x w miesiącu, po reformie nawet 9x w miesiącu !!! Ile to paliwa, smogu, pracy, CO2 ??? A w skali kraju ???????

15:13, 26.11.2021
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrzegorzGrzegorz

0 0

Kosmita znowu swoje nadaje. To naukowo udowodnione, że komunikacja publiczna jest zdecydowanie bardziej eko od indywidualnych środków transportu. Myślisz, że wszyscy jeżdżą ekologicznymi autkami i nie ma wśród nich starych, zdezelowanych, śmierdzących smoków? więc nie wiem, jak się to ma do jednego śmierdzącego smoka autobusowego? O tyle masz rację, że w specyfikacji przetargu gmina powinna zawrzeć informacje o oczekiwanym standardzie pojazdów, jakie mają się poruszać po Prudniku, na przykład wiek pojazdów, bo mam wrażenie, że Opole przysyła do Prudnika swój najgorszy tabor.

16:27, 26.11.2021

jaszczurjaszczur

0 0

W Nysie mają elektryczne autobusy (nie wszystkie) ??? Kiedy Prudnik wprowadzi elektryczne miejskie autobusy ??? Czy my musimy być 30 lat spóźnieni za Nysą ???

15:15, 26.11.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jandudjandud

0 0

Pierwsza dla mnie dobra decyzja ale jeszcze gdyby ta komunikacja jechała aż do centrum handlowego Lubrza to by było przejść nie ma to może autobusy by bezpiecznie dowoziły ludzi.

16:27, 26.11.2021
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

irekirek

0 0

No by woziły dzieci do McDonalda. Żeby się zatuczyły i 50tki nie dożyły. Jak centrum w Lubrzy to niech sobie tam Lubrza kupuje. My w Prudniku będziemy mieli lepsze centrum i nawet IKEA będzie. Pozdrawiam gorąco z Dalmacji.

00:54, 27.11.2021

GrzegorzGrzegorz

0 0

Przy całym szacunku dla lubrzańskiej inwestycji, to nawet nie potrafili przewidzieć budowy przystanków autobusowych przy tym centrum, już nawet nie dla miejskich, ale dla zwykłych, kursowych autobusów. W dużych miastach inwestor dogaduje się z zarządcą drogi i realizuje się taką przebudowę drogi. Tutaj uznali, że nie jest to konieczne i przez to zaszkodzili własnemu biznesowi i interesom najemców. Widocznie uznali, koszt takiego utrudnienia w dotarciu klienta do centrum jest mniejszy od finansowania przebudowy drogi, by zrobić tam przystanki autobusowe.

13:32, 28.11.2021


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%