We wtorek, 6 stycznia, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych w trudnych zimowych warunkach. Szkolenia bezpośrednio na lodzie zdarzają się rzadko, ponieważ wszystko zależy od warunków atmosferycznych, dlatego tym bardziej cenna była możliwość praktycznego treningu w realnych warunkach.
W ćwiczeniach wykorzystano specjalne sanie lodowe oraz inny specjalistyczny sprzęt do ratownictwa wodnego. Strażacy trenowali ewakuację osoby, pod którą załamał się lód, doskonalili techniki asekuracji i współpracę zespołową, ćwiczyli również obsługę sprzętu ratowniczego oraz odświeżyli zasady bezpieczeństwa podczas działań na zamarzniętych akwenach.
- Tego typu szkolenia są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają być w pełnej gotowości do niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, gdzie liczy się każda sekunda. - informują druchowie z Racławic Śl.
Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne. Pod koniec ubiegłego roku szeroko relacjonowane było tragiczne zdarzenie w Wielkopolsce, gdzie matka i jej 7-letni syn zginęli po wpadnięciu do zamarzniętego stawu.
[FOTORELACJANOWA]3130[/FOTORELACJANOWA]
Roman16:56, 07.01.2026
Szkoleń nigdy za wiele. Widziałem kiedyś taką akcję. Na szczęście gość nie był w wodzie, tylko na lodzie i nie chcia z niego zejść...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz