W sobotę, 23 listopada, w Kinie Diana w Prudniku padło wiele ciepłych słów pod adresem członków prudnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To liczące ponad 700 osób gremium zalicza się do najaktywniejszych organizacji na ziemi prudnickiej i jednego z najprężniejszych oddziałów PTTK w Polsce. W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.
Były okresy wzlotów i upadków. Ten najbardziej dramatyczny dotyczył początków lat 90. XX w., przemian gospodarczych i kryzysu działalności społecznej kojarzonej niesłusznie z socjalizmem. Jednak prudnickie PTTK przetrwało ten czas dzięki zaciętości kilku osób i dziś może mówić o kolejnym okresie turystycznego „renesansu”. Od kilku miesięcy biuro oddziału działa w obszernym, gminnym lokalu w byłym kinie przy Pl. Wolności, przenosząc się z małego biura przy ul. Traugutta. Działacze PTTK organizują około stu imprez rocznie, zarówno dla swoich członków, jak i wydarzenia popularyzujące turystykę i krajoznawstwo oraz ziemię prudnicką wśród osób niezrzeszonych. Mają one różny wymiar, od klubowych wycieczek, do liczącego kilka tysięcy uczestników Rajdu Maluchów. PTTK realizuje działania ponadlokalne, eliminacje konkursów o zasięgu wojewódzkim, finały i rajdu ogólnokrajowe, czy wydarzenia międzynarodowe. Prezes oddziału Barbara Drożdżowicz skutecznie aplikuje o środki zewnętrzne, dzięki którym nie tylko rozwijane są aktywności członków, ale poprawia się prudnicka infrastruktura turystyczna (nowe wiaty, drogowskazy, tablice informacyjne). W tym roku prudnickie PTTK zasiliło „po sąsiedzku” defibrylatorem schronisko pod Biskupią Kopą, tym samym w znaczący sposób poprawiając bezpieczeństwo turystów w Górach Opawskich. Lokalne odznaki turystyczne promują Prudnik i okolice. Dużym osiągnięciem oddziału na rzecz Gór Opawskich, gminy i powiatu prudnickiego był współudział w przedłużeniu Głównego Szlaku Sudeckiego do Prudnika, dzięki czemu miasto stało się jednym z najważniejszych punktów na szlakowej mapie turystycznej Polski, przyciągając co roku znaczną grupę indywidualnych miłośników turystyki pieszej.
Podczas uroczystości Barbara Drożdżowicz otrzymała z rąk burmistrza Grzegorz Zawiślaka i przewodniczącego Rady Miejskiej Zygmunta Trojniaka odznakę honorową „Zasłużony dla miasta i gminy Prudnik”.
– Jestem bardzo szczęśliwa za uhonorowanie mojej pracy, bo to nie jest tylko moja praca – powiedziała do zebranych prezes Drożdżowicz. – Koło mnie powinno stać znacznie więcej członków PTTK, samorządowców, przedstawicieli firm i instytucji. Ja tego sama nie robię, to wy mnie wspieracie, nasi członkowie. Z tego miejsca serdecznie wam wszystkim dziękuję za pomoc i nasze wspólne działania.
Były to słowa nawiązujące do wpisu w wystawionej kronice oddziału, gdzie napisano, że „razem możemy działać naprawdę wielkie rzeczy”. I to wydaje się być jednym z przepisów sukcesu prudnickiego PTTK. To, i mimo wszystko posiadanie skutecznych w działaniu liderów, takich właśnie jak Barbara Drożdżowicz.
O sobotniej, jubileuszowej uroczystości napiszemy w specjalnym wydaniu dodatku turystycznego „Wędrowiec” do „Tygodnika Prudnickiego”, który ukaże się w najbliższą środę, 27 listopada. Dodajmy na koniec, że „Tygodnik Prudnicki” po raz kolejny w swojej historii wyróżniony został Medalem PTTK Zarządu Głównego w Warszawie „za pomoc i współpracę”. Z kolei Andrzej Dereń, działacz PTTK i redaktor naczelny gazety, otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Oddziału PTTK Sudetów Wschodnich”.
Fot. Andrzej Dereń, Joanna Dereń, Barbara Drożdżowicz, Dawid Przyszlak
Świetni ludzie, znakomita organizacja. PTTK Prudnik to grupa do zadań wszelakich!
czy to wigilia czy 1 maja pogrzeb czy otwarcie ulicy od lat zawsze te same mordy tacy oni aktywni tylko z laska na ławeczke w Rynku dojda i to ich aktywnosc Ok kiedys dziali ale lata ich juz minęły
One, pooglądaj sobie relację i działalność w ciągu ostatnich czterech lat. Może odechce ci się obrażać ludzi, którzy coś robią dla wspólnego dobra. A szczególnie docenia się tych, którzy mają już swoje lata, bo na to zasługują.