Dziś (niedziela, 4 sierpnia), po zakończeniu szkolenia z pomocy przedmedycznej, na głównym korytarzu schroniska pod Biskupią Kopą, zawisł defibrylator AED.
To efekt projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku i dofinansowanego przez samorząd Województwa Opolskiego.
W ramach zadania zrealizowano dwa szkolenia – pierwsze w Prudniku z udziałem blisko 60. słuchaczy i drugie na Kopie.
– Ze szkolenia pierwszej pomocy na Kopie skorzystało 44. turystów z różnych miejscowości województwa opolskiego, m.in. z Głuchołaz, Izbicka, Prudnika oraz Wrocławia – relacjonuje prezes oddziału Barbara Drożdżowicz, która cieszy się, że szkolenia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem.
Oba zajęcia prowadził ratownik medyczny Czesław Jagielnicki, który omówił najczęstsze sytuacje ratowania ludzkiego życia i zdrowia, od zatrzymania akcji serca i braku oddechu, do zachowania się w przypadku hipoglikemii cukrzyka.
Defibrylator jest urządzeniem medycznym służącym do zabiegu defibrylacji serca (zastosowanie dawki elektrycznej prądu stałego w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca). Urządzenie w wersji dostępnej publicznie automatycznie wydaje komendy użytkownikowi podejmującemu akcję ratowania życia, diagnozuje pacjenta i przeprowadza defibrylację. Urządzenie nie zastępuje jednak resuscytacji krążeniowo-oddechowej (uciskanie klatki piersiowej).
Fot. Andrzej Dereń, Barbara Drożdżowicz
SZKOLENIE NA BISKUPIEJ KOPIE:
SZKOLENIE W PRUDNIKU:
Defibrylator na Kopie i takie akcje to bezcenne działania. Duże uznanie dla PTTK Prudnik!