Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (3 lipca)

3

Bialski szpital w nowym skrzydle. W systemie polskiej, publicznej ochrony zdrowia, jedne placówki mają wieczne problemy z finansami i jakością realizowanych usług, a inne, wręcz odwrotnie, stanowią niezmiennie wzór do naśladowania i są chwalone przez pacjentów. Takim drugim przykładem jest powiatowy Szpital św. Elżbiety w Białej, który właśnie został rozbudowany o nowe skrzydło. Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (3 lipca):

 Wiesław Kopterski wiceburmistrzem Prudnika. Podczas  sesji Rady Miejskiej w Prudniku przedstawiony został nowy wiceburmistrz. Został nim Wiesław Kopterski.

Powiat Prudnicki pozyskał dofinansowanie na nowoczesną ścieżkę rowerową, która połączy Prudnik z Jindřichovem . Powiat Prudnicki i Gmina Jindřichov uzyskały 2,14 mln euro dofinansowania na budowę ścieżek pieszo-rowerowych łączących Prudnik z Jindřichovem. Będzie to nowa jakość tras rowerowych w Lesie Prudnickim i po czeskiej stronie granicy, otwierająca szersze od dotychczasowych możliwości dla rowerzystów szosowych oraz znacznie poprawiająca zaplecze turystyczne. Będzie tu sporo nowoczesnych technologii.

Ruiny, o których zapomniano. Jan Szczurek, nawiązując do tekstu Andrzeja Derenia, wspomina o kluczowych dla dziejów zamku w Chrzelicach lat 70. i 80. XX w.

Jaki to wąż? W niedzielę 23 czerwca strażacy z jednostek OSP w Lubrzy i Prężynce wezwani zostali do usunięcia węża z jednej posesji na terenie Prężynki. Właściciel był przekonany, że to żmija…

Pierwsza taka konferencja w historii. O nietuzinkowej postaci prudnickiego fabrykanta i bibliofila, Maksa Pinkusa, rozmawlai w poniedziałek, 1 lipca, uczestnicy konferencji naukowej w Prudniku.

Lubrza. Niezapomniane wrażenia. Piękną tradycją stała się organizacja zainicjowanego przez Dyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego w Lubrzy Marię Kołodziejczyk Przeglądu Artystycznego Przedszkoli w Lubrzy.

Felieton. Frytki czy gotowane ziemniaki? Każdy dzisiaj wie, że hamburgery, pizza, hot dogi, frytki, chipsy, paluszki, słodycze, słodkie napoje, to przepis na katastrofę w postaci wielu chorób i mniejszych dolegliwości.

Nie tylko Maryla Rodowicz. Dni Prudnika odbyły się w sobotę i niedzielę 22 – 23 czerwca, tradycyjnie na prudnickim Rynku. Emocji było wiele, były gwiazdy, ale każdy z koncertów miał swoją wartość.

Kultura. Jubileusz i benefis Edmunda Borzemskiego. 15 czerwca przypadła 65. rocznica urodzin Edmunda Borzemskiego z Korfantowa,. Poety znanego nie tylko w województwie opolskim, ale znacznie dalej. Świętowano również 40-lecie jego twórczości.

Archiwum Odkrywcy. Święty zwierzyniec. Ikonografia świętych obfituje w różnorodną faunę. Pełni ona rolę symboliczną i wywodzi się najczęściej z Biblii, żywotów świętych oraz legend, które niejednokrotnie celowo ubarwiały biografie pobożnych ludzi. Śladem zwierzęcej symboliki w Głogówku i okolicy podąża Henryka Młynarska.

Kolejna, znakomita impreza kolarska na ziemi prudnickiej. Przez Prudnik przejadą zawodnicy wyścigu II Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie World Ultra Cycling Association (WUCA).

Na niemieckich szlakach. Członkowie Klubu Górskiego „Świstak” oraz oświatowej Solidarności zorganizowali w podobnym czasie i niezależne od siebie wycieczki do Niemiec.

Sport (koszykówka). Jest następca Tomasza Michalaka. Marcin Radomski został nowym trenerem Pogoni Prudnik.

Sport (jeździectwo). Damian Zmorek bezkonkurencyjny. Damian Zmorek z Ludowego Klubu Jeździeckiego Olimp Prudnik był bezkonkurencyjny w głównych konkursach Zawodów Konnych w Skokach przez Przeszkody w Chocimiu. (22 – 23 czerwca).

Sport (piłka nożna). Zmiany w regulaminie rozgrywek OZPN. Do sporych zmian dojdzie w nowym sezonie w wybranych rozgrywkach Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

Sport (piłka nożna). Smutny powrót Pogoni do „okręgówki”. Mieczysław Matczak podsumowuje dramatyczny dla Pogoni Prudnik sezon gry. Degradacja do „okręgówki” była właściwie walką o przetrwanie.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

3 KOMENTARZE

  1. Dobrze ze p Szczurek poruszyl temat Chrzelic, w dobie relokacji Inzynierow i Lekarzy w naszym kraju nalezaloby zdobyc europejskie pieniadze na remont zamku , a „specjalisci” mogliby zaczac od porzadkow drzewostanu , nastepnie uczestniczyc w jego odbudowie

    • No fajnie piszesz, ale nie sądzisz, że w 38-milionowym narodzie jest dość nierobów, których można byłoby zagonić do roboty? Potrzebujesz do tego imigrantów? Może dlatego wokół nas jest tak brudno, odechciało się nam, Polakom, utrzymywać porządek i czekamy, aż to zrobia inni.

  2. To tylko metafora, zyjemy w takich czasach ze „swoje nieroby” doskonale wiedza ,tak czy siak dostana comiesieczny przydzial a ci naplywowi ,jesli przydzialu nie dostana to sobie sami „zorganizuja”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here