Ile masz w ZUS? Aktualne dane o twoich składkach i przyszłej emeryturze już dostępne

0
(fot. ZUS)

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS to możesz już sprawdzić jaki kapitał zgromadziłeś i jak wygląda twoja prognozowana emerytura. Informacja za 2023 r. jest dostępna po zalogowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont
i prognozowanych emeryturach. Zakład przygotował niemal 24 mln takich informacji, w tym dla ubezpieczonych z Opolszczyzny.

– Od 2020 roku nie wysyłamy już do ubezpieczonych papierowych listów z informacją
o aktualnym stanie konta w ZUS. W czerwcu tego roku Zakład wygenerował niemal
24 miliony informacji o stanie konta ubezpieczonego, a z tej puli 10,5 miliona zawiadomień jest udostępnionych osobom, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

To, że ZUS nie wysyła już kopert z informacją o stanie konta i prognozowaną emeryturą nie oznacza, że nie można takiego zawiadomienia dostać do ręki. Na życzenie klienta, po weryfikacji tożsamości ZUS „wydrukuje” taki dokument na sali obsługi klienta w placówce ZUS.

Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., której  ZUS nie ustalił wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS-ie została zapisana choćby jedna składka. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach.

Jak co roku ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS-ie, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tegoroczna  waloryzacja była jedną z najwyższych, również  wyższa od ubiegłorocznej. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł. (źródło: ZUS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here