Zaproszenie. Tour de Konstytucja w Pokrzywnej

0

Tour de Konstytucja to ogólnopolska akcja edukacyjno-społeczna, która ma na celu promowanie wiedzy o Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wartości demokratyczne. Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się w środę 3 lipca o godz. 17.00 na Słonecznej Polanie w Pokrzywnej.

Tegoroczna edycja TdK poświęcona jest m.in. młodzieży oraz aktywizmom obywatelskim. Wydarzenie jest wolne od polityki. Jest otwarte dla wszystkich i każdy może wziąć w nim udział jako OBYWATEL.

– Prosimy o nieprzynoszenie oznakowań partii oraz elementów politycznych, oraz o niewygłaszanie opinii o charakterze politycznym na wydarzeniu – apelują organizatorzy.

Tour de Konstytucja 2024 ma na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej, zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym oraz promocję zasad praworządności. Inicjatywa jest wspierana przez liczne organizacje pozarządowe, instytucje edukacyjne oraz osoby publiczne, które wspólnie działają na rzecz umacniania demokracji i ochrony praw obywatelskich w Polsce.

Goście-uczestnicy IV Tour de  Konstytucja w Pokrzywnej:

  • adwokat Kinga Dagmara Siadlak – aktywistka, edukatorka prawna brała i bierze udział w projektach Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris takich, jak: Absurdy Prawne,#PEŁNOSPRAWNIWPRAWIE, #POZNAJADWOKATA, AKADEMIA #DI, WIECZÓR Z PAPUGĄ, współtworzy Tour de Konstytucja,
  • socjolożka Danuta Anna Przywara – pochodzi ze Strzelec Opolskich, działaczka społeczna, w latach 2008–2021 prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ale od lat 70. działała w opozycji, współtworzyła Solidarność ludzi nauki i oświaty, współzakładała struktury Solidarności Mazowsze od 1981, obserwowała i badała sytuację praw człowieka w Polsce od 1983, w konspiracji prowadziła Biuro Komitetu Helsińskiego, potem jego wieloletnia działaczka i prezeska,
  • Robert „Arizona” Hojda – piekarz z wykształcenia, społecznik z wyboru. To on czwarty rok organizuje Tour de Konstytucja. Tylko w 2023 Tour pokonał 10 tysięcy kilometrów i odwiedził 85 miejscowości.

Tour de Konstytucja to cykl spotkań w miastach i miasteczkach, podczas których sędziowie, prokuratorzy i znani artyści dyskutują z mieszkańcami i próbują uświadomić, jak ważna dla normalnego funkcjonowania demokratycznego państwa są praworządność i przestrzeganie przepisów konstytucji. Nie zawsze na spotkaniach pojawiają się tłumy ludzi i nie zawsze jego uczestnicy mogą liczyć na ciepłe przyjęcie, ale taka to edukacyjne, niepolityczna wcale robota.

W planowanej debacie wezmą udział poza wymienionymi gośćmi lokalni aktywiści – Kuba Piaskowski z Tęczowego Opola i uczennica liceum, Melania Lewkowicz, pełnomocniczka Niepodległej Opolskiej Kultury, Joanna Radzińska-Iwaszkiewicz, ale być może dotrą inni goście. Debatę otworzy, mieszkanka Pokrzywnej, dziennikarka, Beata Dżon-Ozimek.

Tour de Konstytucja przyjedzie na Słoneczną Polanę do Pokrzywnej dzięki inicjatywie i współpracy z organizacją pozarządową Niepodległa Opolska Kultura oraz życzliwości Sołectwa Pokrzywna i Gminy Głuchołazy oraz grona społeczników.

– Zapraszamy na 16.57 we środę 3 lipca na Słoneczną Polanę na popołudnie rozmów, debaty, gier edukacyjnych dotyczących praworządności i spokojnej, przyjaznej atmosfery dla dorosłych z dziećmi, tu nikt nikomu nie przeszkadza, wszyscy są mile widziani, chcemy przecież  odrobinę poprawić świat i poznać się lepiej. Zapraszamy z kocykami, ale będzie na czym usiąść i pobyć bez pośpiechu – zachęcają organizatorzy.

[artykuł został zaktualizowany]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here