Więcej cudzoziemców z własną działalnością gospodarczą

0
(mat. Canva)

Już prawie 58 tys. obcokrajowców założyło w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą i opłaca składki w ZUS. W rosnący trend wpisuje się Opolszczyzna, gdzie liczba ubezpieczonych cudzoziemców „na swoim” to już ponad 830 osób.

 Dynamicznie rośnie liczba osób, które deklarują inne obywatelstwo niż polskie, które podejmują się prowadzenia działalności gospodarczej. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku ZUS miał dane o przeszło 46 tys. takich osób. Obecnie liczba ubezpieczonych obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest bliska 58 tys.

– Ponad połowę z ogółu cudzoziemców opłacających składki w ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej to osoby z obywatelstwem ukraińskim. To niemal 30,8 tysięcy płatników składek w ZUS. Inną liczącą się grupą są obywatele Białorusi, których jest
w zusowskich statystykach ponad 11 tysięcy. W skali kraju podium w kategorii obcokrajowcy z działalnością zamyka 1175 obywateli wietnamskich – podaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

 Tej wiosny w ZUS składkują obywatele prowadzący działalność z paszportami około 200 państw. Po kilkuset osób legitymuje się paszportem: amerykański, armeńskim, brytyjskim, bułgarskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim, rumuńskim oraz włoskim.

Rosnący trend w kontekście cudzoziemców zakładających w Polsce własne firmy potwierdzają dane z województwa opolskiego.

– Kilka miesięcy temu opolski oddział rejestrował 662 osób, które wpisały w deklaracjach zgłoszeniowych w ZUS inne obywatelstwo niż polskie. Teraz w regionie takich deklaracji mamy 831. Podobnie jak w świetle danych krajowych większość stanowią obywatele Ukrainy, których jest u nas ponad 580 – wyjaśnia Sebastian Szczurek.

Choć województwo opolskie jest najmniejszym regionem w kraju, to jednak nie tu jest najskromniej pod względem ubezpieczonych cudzoziemskich płatników składek. Najniższą liczbę obcokrajowców z własnym biznesem ma województwo świętokrzyskie – 444 oraz warmińsko-mazurskie – 578.

Najwięcej obcokrajowców decyduje się na przygodę z własną działalnością w dużych polskich miastach. W Warszawie funkcjonują trzy oddziały Zakładu i w każdym z nich do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych jest pod kilka tysięcy cudzoziemskich przedsiębiorców, a łącznie ponad 16,8 tys. Ponadto w gdańskim oddziale ZUS jest prawie 4,8 tys. płatników składek z obcym obywatelstwem, w oddziałach poznańskich ponad 3,2 tys., w Szczecinie ponad 2,1 tys., Wrocławiu około 5,8 tys., Krakowie prawie 4,8 tys., a w sześciu oddziałach obsługujących płatników składek w województwie śląskim niemal 3,6 tys.

Osoby, które przyjechały do Polski z innych krajów i zamierzają prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają takim samym obowiązkom w ZUS co obywatele polscy. Nie mają żadnych zniżek ani profitów wyłącznie z tego powodu, że w zgłoszeniu do ubezpieczeń wskażą obce obywatelstwo. Mają powinność zgłosić oraz w odpowiednim momencie wyrejestrować siebie z ubezpieczeń oraz terminowo rozliczać i opłacać składki. (źródło: ZUS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here