W 2012 r. Prudnik był gospodarzem Centralnego Zlotu Laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” PTTK. Po dwunastu latach, miasto u stóp Gór Opawskich, ponownie gości najlepszych, młodych krajoznawców z całej Polski.
Nie są to słowa przesadzone. Do Prudnika zjechali reprezentanci szkół i oddziałów PTTK z całej Polski, od województw nadmorskich, do Podkarpacia.
Na trzydniowy pobyt (24 – 26 maja) składają się, obok uroczystej gali, wycieczki, między innymi po Prudniku (nocne zwiedzanie), do Głogówka, Mosznej i Opola. W sobotę, przed południem, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu między innymi z udziałem burmistrza Grzegorza Zawiślaka.
– Mam nadzieję, że będziecie mogli zaskoczyć się tym, że na końcu Polski jest takie ładne, urokliwe miasto ze wspaniałymi zabytkami i ludźmi, ale dla nas to tu Polska się zaczyna i zaczyna się cały świat – mówił do uczestników samorządowiec.
Konkurs polegał na przygotowaniu prac, indywidualnych lub zbiorowych, pisemnych i multimedialnych, na temat szeroko rozumianej ojcowizny – miejscowości zamieszkania, regionu, członka rodziny, lokalnej tradycji itp. Na etapie wojewódzkim oceniono 301 prac w regionach, wykonanych przez 357 uczniów pod kierunkiem 171 opiekunów. Reprezentowali oni 141 szkół podstawowych i średnich. Na etapie centralnym oceniono 69 prac.
Andrzej Gordon, przewodniczący jury, członek honorowy PTTK mówił, że uczestnicy konkursu „widzą dalej i chcą mocniej: – Kiedy mówimy Polska i każdy zamknąłby oczy, to widzi różne fragmenty naszej ojczyzny. Dla jednych to będą góry, dla drugich to będzie morze, dla innych to będzie nizina, a dla nas wszystkich, również od tego momentu, będzie także Prudnik z jego wspaniałościami, cudowną atmosferą i wspaniałymi, kolorowymi ludźmi.
Wśród laureatów są też ci, pochodzący z ziemi prudnickiej. I miejsce w kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych zdobyła Malwina Dendewicz ze Szkoły Podstawowej w Szybowicach za pracę „Jak to naprawdę było z Karoliną i Karliczkiem – bohaterem ludowej piosenki!” (opiekun: Franciszek Dendewicz). Ta sama uczennica oraz Zofia Faszczowy otrzymały Nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej w Łodzi za pracę „Prudnika – >Stolica< Ziemi Prudnickiej na współczesnych fotografiach”. III miejsce w kategorii prac multimedialnych wywalczyła Diana Lukach z tej samej szkoły i tym samym opiekunem, za pracę „Polskie cmentarze we Lwowie”. Gratulacje!
Relacja z gali znajdzie się w dodatku turystycznym „Wędrowiec” w wydaniu Tygodnika Prudnickiego z 29.05.2024.
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotografii oraz relacji wideo (od ok. godz. 23:30) z gali w szkole muzycznej.
Fot. Andrzej Dereń, Barbara Drożdżowicz