Wielkie inwestycje w powiatowych Szpitalach, powstaje hospicjum

4
(fot. Powiat Prudnicki)

Szpital Powiatowy im. Św. Elżbiety w Białej (SP ZOZ) wzbogaci się w najbliższych miesiącach o bardzo nowoczesny obiekt. Dobiegają bowiem powoli końca prace związane z budową bardzo nowoczesnego, połączonego z dotychczasowym budynkiem szpitalnym trzykondygnacyjnego skrzydła, o 812 m2 powierzchni użytkowej, z 16 salami i 32 miejscami. Znajdą w nim miejsce dotychczasowe oddziały: wewnętrzny i kardiologiczny. Dzięki temu, w głównym budynku szpitala wygospodarowane zostanie miejsce na 11 łóżek hospicyjnych, co będzie bardzo potrzebnym, oczekiwanym przez pacjentów i ich rodziny rozwinięciem dotychczasowej oferty powiatowych placówek. Co bardzo ważne, budowa skrzydła pozwoli stworzyć dla pacjentów komfortowe warunki pobytu, pokoje będą dwuosobowe, wyposażone w łazienki. Nowe skrzydło jest połączone z dotychczasowym budynkiem na dwóch poziomach. Pacjentów z niepełnosprawnościami ruchu obsługiwać będzie winda. Całość przedsięwzięcia powinna zamknąć się w kwocie 12 mln. zł. Szpital w Białej, korzystając z możliwości pozyskania nowego sprzętu w związku z pandemią covid-19, wzbogacił się o liczny sprzęt specjalistyczny, z którego najcenniejszy jest bardzo nowoczesny tomograf 128-rzędowy, o wartości ponad 2 mln. zł. Starostwo pomogło też pozyskać środki na prace konserwatorskie.

Nowe skrzydło szpitala w Białej (fot. Powiat Prudnicki)

Obecni na ostatnim posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala jej członkowie, w osobach: Józefa Janeczki, Radosława Roszkowskiego, Janusza Siany, Antoniego Sokołowskiego, Bożeny Wróblewskiej, Magdaleny Sobczak i Jana Malca z dużą satysfakcją przyjęli informację dyrektora placówki, dr Zdzisława Juszczyka, o postępach prac budowlanych, oraz głównej księgowej, o bardzo dobrym wyniku finansowym za 2023 rok. Świetna praca załogi, znakomite kierownictwo i pomysły rozwojowe pozwalają z optymizmem patrzyć na dalsze losy tej renomowanej, bardzo potrzebnej placówki ochrony zdrowia.

Realizowana przez Starostwo termomodernizacja ZOL w Głogówku. O działania remontowe wielokrotnie upominali się radni Dragomir
Rudy i Kazimierz Bodaszewski (fot. Powiat Prudnicki)

Równie duże inwestycje realizowane są w obiektach Prudnickiego Centrum Medycznego. W większości przy wsparciu środków rządowych Starostwo Powiatowe przeprowadza zadanie kosztownej termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głogówku (ok.5 mln. zł) oraz wymienia w tym obiekcie windę, za kwotę ok.400 tys. zł., pozyskanych z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. W najbliższym czasie, za około 8 mln. zł. starostwo przeprowadzi termomodernizację obiektów Szpitala Powiatowego w Prudniku.

 

Także tu, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, zmieniło się w ostatnim czasie całkiem sporo, wybudowano np. budynek tlenowni i wymieniono instalację tlenową, powstało nowoczesne laboratorium, zakupiono sprzęt. Z inicjatywy dr. Renaty Franke powstało niezwykle potrzebne, innowacyjne Centrum Leczenia Chorób Układu Oddechowego, które przyciąga pacjentów, także spoza terenu powiatu prudnickiego.

[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]

4 KOMENTARZE

  1. Hospicjum od 1842 roku – miejsce przeznaczone wyłącznie dla osób „odchodzących” ,nie można by tego nazwać po prostu szpitalny zaklad opiekuńczy

  2. Polska język trudna język jak mawiał klasyk. Redaktor pisze: „w powiatowych Szpitalach”. Rozumiem, że Biała leży na Śląsku i z powodu mniejszości niemieckiej rzeczownik jest napisany z wielkiej litery?

  3. W tym wypadku nie ma co krytykowac , bo rozwoj leczenia w powiecie jest potrzebny zarowno starym i mlodym.
    O szpitalach w Glogowku i Bialej wiem niewiele, ale prudnicki od wielu lat nazywany jest „umierlania ” z racji bardzo niskiego poziomu lekarzy i reszty personelu . Pani Renata Franke jest tu chyba pozytywnym wyjatkiem, ale ona do niedawna pracowala w glucholazkim spitalu MSW .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here