Straty to ponad 20 000 złotych

0
(il. Canva)

Uwaga na oszustwa podczas wystawiania przedmiotów na sprzedaż!

Przestrzegamy przed oszustami udającymi kupujących na popularnych portalach ogłoszeniowych. Przestępcy oferują zapłatę przez specjalny link, pod którym sprzedający mają podać dane wrażliwe swojej karty płatniczej bądź proszą o wygenerowanie BLIKA. W ten sposób oszuści kradną pieniądze z konta, zamiast wpłacić należność za zakupiony towar. Co raz częściej do prudnickich policjantów zgłaszają się osoby, które padły ofiarą takich właśnie oszustów. Straty pokrzywdzonych to ponad 20 000 złotych.

W ostatnim czasie do naszej komendy zgłasza się coraz więcej osób informując, że padły ofiarą oszustów internetowych na popularnych portalach aukcyjnych oraz ogłoszeniowych. Dlatego zachowajmy ostrożność i pamiętajmy, że przestępcy cały czas modyfikują swoje dotychczasowe sposoby działania i wymyślają nowe.

Jak przebiega oszustwo?

Przestępcy szukają swoich ofiar w popularnych serwisach sprzedażowych. Jeśli będziesz sprzedającym, skontaktują się z Tobą i poinformują o chęci zakupu towaru. Może też do Ciebie zadzwonić osoba, która poda się za konsultanta serwisu sprzedażowego lub pracownika banku oferując wsparcie techniczne i pomoc w przeprowadzeniu transakcji. W rozmowie oszuści nawiązują do przeprowadzonej sprzedaży i informują, np. o tym, że środki muszą trafić na bezpieczne konto lub niezbędna jest weryfikacja przed transakcją. W ramach weryfikacji będą chcieli wyłudzić kod BLIK i autoryzację operacji. W ten sposób wypłacają pieniądze z Twojego konta. Oszuści mogą również wysyłać link do fałszywej strony, za pomocą której wyłudzają dane logowania do bankowości internetowej.

Tak też było w zgłoszonych przypadkach. Nieświadomi zagrożenia sprzedawcy otwierali link podany w wiadomości. Następnie wypełniali wszystkie rubryki zawierające dane karty płatniczej, adresy, numery pesel, bądź generowali kody BLIK. W ten sposób przestępcy okradali konta sprzedających, a pozyskane przez nich pieniądze przelewali na zagraniczne rachunki bankowe. W taki sposób mieszkańcy powiatu prudnickiego stracili ponad 20 000 złotych.

Pamiętaj! W tej sytuacji nigdy:

  • nie podawaj swoich danych do logowania i danych osobowych na stronie z otrzymanego linku;
  • nie podawaj nikomu kodu BLIK;
  • nie autoryzuj operacji, która nie była zlecona przez Ciebie;
  • nie podawaj na stronie z linku danych Twojej karty płatniczej;
  • uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne.

Apelujemy do wszystkich użytkowników portali aukcyjnych, aby nie wchodzić w podejrzane linki, które żądają od nas podania danych z karty bankomatowej oraz haseł do bankowości elektronicznej! Posiadacz tych danych może zarządzać cudzym kontem bankowym jak własnym. Może wypłacać gotówkę, wykonywać operacje bankowych czy zawierać umowy kredytowe.

Pamiętaj! Chroń dane swojej karty płatniczej! Nigdy nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacji. (źródło: policja)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here