Nowe sytuacje w muzyce

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W czwartek 25 kwietnia miał miejsce w Prudnickim Ośrodku Kultury koncert rockowego zespołu DYLEMAT z Prudnika. W sali reprezentacyjnej POK usłyszeliśmy utwory Grzegorza Ciechowskiego i grupy Republika. Młodzi muzycy, na co dzień wykonujący także swoje autorskie utwory, w klasyce polskiego rocka wypadli znakomicie i w repertuarze Republiki porwali publiczność – wyjątkowo pełna sala, dużo młodych ludzi. Koncert odbył się w rocznicę pierwszego występu zespołu Republika w toruńskim klubie „OdNowa”, który miał miejsce dokładnie 25 kwietnia 1981 roku, o czym mówiła zapraszając na koncert dyrektor POKiBP Sylwia Gawłowska Müller: – Kiedy w 1981 roku w toruńskim klubie „OdNowa”, 25 kwietnia, a więc dziś mamy rocznicowy dzień, zespół Republika zagrał swój pierwszy koncert – mówi się o tym koncercie, że to był debiut republikański w Toruniu, potem był warszawski. Ten pierwszy koncert był niezwykle istotny w biografii artystycznej tego zespołu z tego względu, że po zagranym koncercie Grzegorz Ciechowski z całego opracowanego repertuaru zostawił jeden utwór – „Białą flagę”. Ta „Biała flaga” stała się nie tylko znakiem rozpoznawczym, dalszą drogą artystyczną dla zespołu, ale przede wszystkim stanowiła wypowiedź generacyjną, pokoleniową, była rodzajem nowego języka. Grzegorz Ciechowski pisząc ten utwór, grając ten koncert miał 24 lata, a towarzyszyli mu koledzy, znakomici muzycy…

Tymczasem teraz, równie młodzi – jeszcze młodsi ludzie zagrali po wielu latach te utwory z równą ekspresją, podobną do tej z pierwszych rockowych koncertów Republiki. W Prudniku wystąpili: Mateusz Kras – gitara basowa, chórki, Bartek Gąsiorek – perkusja, Szymon Sielski – gitara elektryczna, Paweł Skoczeń – instrumenty klawiszowe, programowanie automatu perkusyjnego, wokal. Dylemat zadebiutował w Prudniku, swego rodzaju przedpremierowy występ miał miejsce podczas tegorocznego finału WOŚP w Głuchołazach.

Sylwia Gawłowska Müller mówiła jeszcze: – Spotykamy się z przyczyny miłości do muzyki młodych ludzi, do wartości intelektualnej w piosence, do odkrywania własnego języka (…) Życzę państwu tego, żeby ta sytuacja, która się dzisiaj w domu kultury w Prudniku wydarzy była nową, nową, „nową sytuacją” i dla tych młodych ludzi była początkiem nowej drogi, nowego doświadczenia.

Relacja z koncertu wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here