[FOTO/WIDEO] Czekali na odnowienie drogi 20 lat

2

Szosa w kierunku Prężynki była jedną z dwóch ostatnich dróg wylotowych z Prudnika, których stan pozostawiał wiele do życzenia. Od kilku tygodni kierowcy korzystają z odnowionej szosy między miejską obwodnicą a Prężynką.

Mieczysław Kras, sołtys Prężynki, podkreśla, że droga wykonana została kompleksowo, a więc nie tylko poprzez położenie nowego dywanika asfaltowego, ale pełny remont, wraz z budową przepustów, dojazdów do pól i posesji, rowów oraz oznakowania poziomego i pionowego.

Remont był inwestycją Powiatu Prudnickiego sfinansowaną z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 15 mln zł, a dotyczącą dróg we wszystkich gminach powiatu (Prudnik – Prężynka, Racławice Śl. – Dzierżysławice, Łąka Prudnicka – Moszczanka, Chrzelice – Łącznik). Starosta Radosław Roszkowski podczas symbolicznego oddania do użytku nowej drogi (3 kwietnia) podkreślał rolę posłanki Katarzyny Czochary w pozyskaniu tych pieniędzy. Dziękował też innym osobom, które na różnym poziomie zabiegały o odnowę drogi – wójtowi Mariuszowi Kozaczkowi, radnemu powiatowemu Antoniemu Sokołowskiemu, sołtysowi Mieczysławowi Krasowi oraz urzędnikom i wykonawcy Adrianowi Bąkowi. Co prawda żaden samorząd łaski nie robi, że remontuje swoje drogi, natomiast wybór kolejności odnowy dróg, zakres inwestycji oraz umiejętności znalezienia pieniędzy, to w dużej mierze efekt skuteczności lokalnych włodarzy.

Droga służy przede wszystkim mieszkańcom Prężynki, w mniejszym stopniu mieszkańcom Prężyny, którzy chcą dojechać do miasta powiatowego, ale też pełni niebagatelną rolę w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na równoległej drodze wojewódzkiej nr 414 oraz Rondzie im. Szozdy, jak wypadki, czy… strajki, jak to było ostatnio podczas kilkudniowego protestu rolników.

Sołtys ma nadzieję, że zaangażowanie Powiatu na tej inwestycji się nie zakończy i zrealizowane zostaną dodatkowe prace, na przykład próg zwalniający od strony Prudnika. Podczas spotkania jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na śmieci, które wysypywane są przy zjeździe na drogę w kierunku byłej strzelnicy. Przy okazji realizacji powiatowej inwestycji Gmina Lubrza odnowiła plac przed budynkiem Wiejskiego Domu Kultury.

W symbolicznym oddaniu do użytku drogi wzięli udział m.in.: posłanka Katarzyna Czochara, starostowie Radosław Roszkowski i Janusz Siano, reprezentująca wójta gminy Lubrza Dagmara Duchnowska, przewodnicząca Rady Gminy w Lubrzy Czesława Antoszczyszyn, skarbnik powiatu Larysa Zamorska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Antoni Sokołowski, koordynator ds. inwestycji starostwa Renata Heda, sołtys Mieczysław Kras, reprezentujące Radę Sołecką Krystyna Ziemba (przewodnicząca) i Arleta Maciuch (sekretarz) oraz szef firmy realizującej inwestycję Adrian Bąk.

Fot. Andrzej Dereń

 

2 KOMENTARZE

  1. A urząd w Prudniku to nawet polnej drogi łączącej Prudnik z Łąką Prudnicka nie potrafi zrobić. Teraz po wysypaniu tam śmietnika w postaci frezowiny na wysokości działek to już nawet rowerem jechać nie idzie.

  2. To były ostatnie inwestycje tego typu bo,, Polski Ład” ląduje w koszu. Zostanie zamieniony na,, Pieniędzy nie ma i nie będzie „

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here