Warsztaty wokalne dla seniorów

3
(fot. Grzegorz Weigt)

We wtorek 5 marca w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty wokalne dla seniorów poprowadzone przez śpiewaka i chórmistrza Oskara Koziołka-Goetza z Głogówka.

Zorganizowanie takich zajęć dla seniorów zapowiedziała dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska-Müller podczas prudnickiego X Przeglądu Zespołów Senioralnych, zorganizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, 16 listopada zeszłego roku. Seniorzy pokazali wówczas, tradycyjnie duży kunszt i zapał, dlatego dyrektor Gawłowska-Müller postanowiła wesprzeć seniorów fachowym dokształceniem. Słowo się rzekło i oto jest realizacja, pierwsze warsztaty wokalne. Pod koniec zeszłego roku (14 grudnia) Oskar Koziołek-Goetz poprowadził z kolei w POK-u warsztaty dla dzieci w ramach cyklu edukacyjnego „A kuku! Kultura!”. Stąd, z połączenia obu wydarzeń doszło do zaistnienia kolejnego, w ostatni wtorek. Tym bardziej, że tenor z Głogówka to wybitny fachowiec, a przy tym sprawdzony pedagog.

Oskar Koziołek-Goetz jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma wszechstronne muzyczne zainteresowania, realizując się nie tylko jako śpiewak i solista licznych zespołów (m.in. Kolegium Muzyki Ewangelickiej, orkiestry Fresco Sonare w Krakowie, czy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica), ale także jako dyrygent chórów (prowadzi chór mniejszości niemieckiej „Glogovia” oraz chór męski „Männerchor”), jako pomysłodawca i organizator oraz wykonawca szeregu koncertów, wydarzeń artystycznych, oraz warsztatów wokalnych. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych w Polsce, a także m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Grecji i Włoszech. Jest znany również jako współpracownik oraz prelegent Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.

Tymczasem we wtorek w Pałacu Fränkla było bardzo intensywnie. Oskar Koziołek-Goetz narzucił tempo zajęć (zwracając jednak uwagę na różne możliwości osób w starszym wieku), dawkując w dużych porcjach wiedzę (wręcz na temat anatomii człowieka oraz technik ruchowych, oddychania), wiele praktycznych porad, równie dużo humoru (tak że zmęczeni seniorzy nie tracili radości z zajęć).

Relacja z warsztatów w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”, w środę 6 marca.

3 KOMENTARZE

  1. Pewne tendencje demograficzne są wspólne dla całego współczesnego społeczeństwa, niezależnie od tego, o jakiej miejscowości mowa.

    I dobrze, że są seniorzy aktywni, którym chce się wyjść z domu, coś robić.
    A Prudnik, to nie tylko miasto seniorów. Proszę przejść się w pogodny dzień np. na Orlik i plac zabaw w parku miejskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here