[WIDEO] Tour de Pologne z metą etapu w Prudniku. Tej rangi wydarzenia sportowego dawno tu nie było

0
(fot. Andrzej Dereń)

W sierpniu czeka Prudnik wielkie, sportowe wydarzenie. Na ulicach miasta znajdzie się meta czwartego etapu wyścigu kolarskiego 81. Tour de Pologne (TdP).

Wyścig rozpocznie się 12 sierpnia we Wrocławiu i już trzy dni później zawita do miasta u stóp Gór Opawskich. Meta znajdować się będzie w Krakowie (zawodnicy dojadą tam 19 sierpnia). W Prudniku będzie finał pierwszego w trakcie wyścigu, ponadwustukilometrowego etapu, o charakterze sprinterskim (trzy wcześniejsze będą górskie). Meta położona będzie najprawdopodobniej na wysokości Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kościuszki. Zawodnicy dotrą do Prudnika z Dolnego Śląska po pokonaniu lotnych premii w Otmuchowie i Głuchołazach.

– Będziemy w Prudniku, będziemy mogli dać ludziom wiele radości, wiele emocji sportowych i przypomnieć tak wielkiego kolarza, jakim był Stasiu Szozda – mówił obecny podczas konferencji prasowej (13 marca) w Prudniku Czesław Lang, kolarski olimpijczyk i dyrektor TdP. – Stasiu był zawsze moim wielkim wzorem do naśladowania i wielkim przyjacielem. Pierwszy medal Mistrzostw Świata zdobyliśmy razem w San Cristobal, w drużynie, w której jechali Stasiu Szozda, Mytnik, Nowicki i ja.

– Coś niemożliwego w Prudniku jest możliwe, coś, co było nieprawdopodobne, jest prawdopodobne, kolejny raz udowadniamy, że przekraczamy granice i kolejne bariery – komentuje burmistrz Grzegorz Zawiślak. – To, co się wydarzy, będzie najlepszą promocją Prudnika od lat i na pewno na wiele lat.

– Chcemy ten etap poświęcić Staszkowi Szoździe – dodaje znakomity, polski kolarz senior Henryk Charucki. – Memoriał, który organizowany jest w Prudniku, rozwija się, startuje w nim sporo młodzieży i dzieci. Najfantastyczniejszy wyścig, który oglądałem w zeszłym roku, to był ten dla małych dzieci, gdzie dopingowano całymi rodzinami. To było wspaniałe.

Tour de Pologne ma rangę międzynarodową, ponieważ odbywa się w ramach cyklu UCI World Tour z takimi prestiżowymi wyścigami jak: Tour de France, Giro d’Italia, czy Vuelta a Espana. Organizatorzy szacują, że rywalizacja w Polsce oglądana będzie w około 100. krajach.

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców i gości miasta, będzie odrębny wyścig Tour de Pologne Junior, dedykowany młodszym zawodnikom, który prowadzić będzie ulicami Prudnika.

– Z racji tego, że ten wyścig również objęty jest zawodami UCI, stąd przy wyborze trasy należało kierować się odpowiednią standaryzacją – mówi naszej redakcji dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku Małgorzata Halek. Wyścig młodzieży przebiegać będzie w okolicach parku oraz w rejonie ulic Strzeleckiej i Grunwaldzkiej. Przed Agencją Sportu i Promocji oraz Gminą Prudnik jeszcze sporo biurokracji, spotkań (uzgodnienia) i prac technicznych, które umożliwią organizację wydarzenia.

Po raz ostatni Tour de Pologne zawitało do Prudnika w lipcu 2012 r. Lokalna ranga wydarzenia była jednak niższa od obecnej, ponieważ znajdował się tu tylko finisz lotny (na ul. Kościuszki na wysokości budynku prokuratury). Niemniej wyścig wzbudził spore zainteresowanie prudniczan i na trasie przejazdu zgromadziła się spora publiczność. Jest więc szansa, że podobnie będzie w tym roku, tym bardziej, że zawodnicy dotrą do Prudnika w dzień wolny od pracy.

W 2012 roku Tour de Pologne zawitało do Prudnika (fot. Damian Wicher)

Tour de Pologne organizowany jest od 96. lat.

 

W SKRÓCIE

Zwycięzcy ostatnich edycji Tour de Pologne

  • 2023 – Matej Mohoric (Słowenia)
  • 2022 – Ethan Hayter (Wielka Brytania)
  • 2021 – Joao Almeida (Portugalia)
  • 2020 – Remeco Evenepoel (Belgia)
  • 2019 – Pavel Sivakov (Rosja)
  • 2018 – Michał Kwiatkowski (Polska)

Fot. Andrzej Dereń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here