Nietypowy ptak na Placu Wolności

6

Andrzej Penar dokonał niecodziennej obserwacji. Na ruchliwym Placu Wolności w Prudniku, w gałęziach drzew sfotografował sowę.

Prawdopodobnie to sowa uszatka (jeśli się mylimy, poprawcie nas). Uszatka mieszka w lasach wysokopiennych, iglastych lub mieszanych, na ich obrzeżach, lasach śródpolnych w gęsto zadrzewionych parkach. Postępująca urbanizacja sprawiła, że sowa zaczęła osiedlać się również w terenach miejskich, także w dużych aglomeracjach i wśród bloków. Od lutego do kwietnia oraz od października do listopada część sów podejmuje wędrówki, stąd być może jej chwilowa obecność w nietypowym miejscu w Prudniku.

A jakie są wasze obserwacje ornitologiczne?

6 KOMENTARZE

    • Tak, potwierdzam. Jedna z małych usiadła wczoraj na poręczy mojego balkonu i prawie chciała ” wejść” do mieszkania. Mam kilka filmików. Cudowny widok.

  1. Ptaki przeniosly sie z lasu do miast, nic dziwnego, tam gdzie ludzie tam smietnik , gdzie smietnik tam resztki zywnosci,gdzie resztki zywnosci tam myszy I szczury , gdzie gryzonie tam drapiezne ptaki, typowy lancuch pokarmowy !!

    • Jednym słowem ptaki drapieżne spełniają w mieście pożyteczną rolę. Jaskółki też są niczego sobie. Podobno konsumują w dużych ilościach komary. Warto budować budki dostosowane do konkretnych gatunków, bo starych domów jest coraz mniej i ptaki nie mają gdzie gniazdować.

  2. Uszatka w mieście jest najczęściej spotykaną sową. Co wcale nie znaczy że łarwo ja znaleźć . Na jednym z prudnickich osiedli już wyprowadziły lęgi a młode opuściły gniazdo. Ciekawostką jest to że najczęściej uszatki dopiero w marcu zaczynają swój sezon lęgowy a tu młode już jako podloty.
    Mieszkańcy osiedla pilnują aby młodym się nic nie stało bo wyjście z gniazda to dla nich bardzo niebezpieczny czas. W jednym przypadku interweniowała nawet straż pożarna podsadzając młodego do gniazda. Cieszmy się że te ptaki są z nami bo to bardzo pożyteczne stworzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here