[FOTO/WIDEO] Mieszkańcy uczyć się będą języka czeskiego

3

Partnerskie Gminy Walce i Czeska Wieś (Česká Ves) pozyskały 702,7 tys. euro na realizację wspólnych inicjatyw społecznych, turystycznych kulturalnych i sportowych.

Kwota robi wrażenie, zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki – 3 mln zł! Prawie 500 tys. euro trafi do Gminy Walce, a ponad 204 tys. do czeskiego partnera. Środki na projekt „Wspólne życie bez granic – wspólny Śląsk” pochodzą z programu Interreg Czechy – Polska. Nazwa projektu ma przypominać, że zarówno okolice Walec jak i Czeskiej Wsi łączy wspólna przynależność regionalna – do Śląska.

– Jesteśmy jedynym beneficjentem z województwa opolskiego, który uzyskał w ramach tego naboru dofinansowanie – mówi wójt gminy Walce Marek Śmiech. – O środki aplikowały nie tylko samorządy, ale na przykład Politechnika Opolska, jednak to nasz projekt okazał się najlepszy i uzyskał dofinansowanie.

– Dla nas to bardzo ciekawy projekt i kolejny krok w partnerstwie naszych gmin – cieszy się starosta Czeskiej Wsi Petr Mudra. – Umowę partnerską podpisaliśmy dwa lata temu, a przez kolejne trzy lata będziemy realizowali ten projekt.

W ramach projektu zorganizowane zostaną Dni Partnerstwa (cykliczna, plenerowa impreza jesienią), Dni Gminy, treningi i turniej unihokeja, wyścigi na hulajnogach, spotkania dla kobiet (m.in. Jesienne Stoły w Brożcu)|, obozy sportowe dla dzieci (w Pokrzywnej) oraz kursy języka czeskiego. Każdego roku zaplanowane zostaną po cztery wyjazdy turystyczne. Po stronie czeskiej zorganizowane zostaną: Dni Partnerstwa, turnieje unihokeja, szkolenia dla terenów sportowych, kursy jazdy na nartach biegowych oraz kursy języka polskiego.

Ponad 50 tys. euro przeznaczone zostanie na promocję działań projektowych oraz zakup sprzętu do realizacji wspominanych imprez, m.in. namiotów, parasoli ogrodowych, sprzętu elektrycznego, hulajnóg, czy sprzętu do unihokeja. Projekt koordynuje Gminny Ośrodek Kultury w Walcach.

Zamysłem realizatorów projektu jest to, by zaangażować każdą grupę społeczną obu gmin, niezależnie od wieku, czy aktywności zawodowej. Współpraca obu gmin jest żywa i owocuje licznymi inicjatywami, które wykraczają poza akcje wynikające z realizacji projektów.

Informacja o pozyskaniu środków z programu Interreg ogłoszona została w piątek 22 marca podczas Międzynarodowego Dnia Wody w Rozkochowie w Stacji Uzdatniania Wody. Około 400. uczniów szkół z gminy Walce wzięło tam udział warsztatach ekologicznych oraz zwiedziło obiekt, poprzez który woda trafia do kranów w ich domach.

Fot. Andrzej Dereń

 

3 KOMENTARZE

  1. Świetnie zmarnowane pieniądze w Eurokomunie. Zamiast dać ludziom zarobić to się wydaje pieniądze na bezsensowne nikomu nie potrzebne projekty. Jakieś namioty, materiały reklamowe, banery i wyścigi hulajnóg. Komu to potrzebne ??? A do okulisty w Prudniku czeka się ponad rok !!! Mimo że się płaci na NFZ. Świat jest chory. Z jednej komuny się wpadło do drugiej jeszcze gorszej komuny.

    • To kupi se za unijne pieniądze okulistę. Polska służba zdrowia to bólu dupy każdego rządu, włącznie z tymi z PRL. U nas wydaje się na nią wielokrotnie mniej, niż w krajach normalnych, za to chwalimy się, ile PKB idzie na zbrojenia. Taka polska tradycja, a rozwiązanie jest szalenie proste. Zamiast odbudować Pałace Saskie, budować CPK-i i kanały na mierzejach, finansujcie odpowiednio zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców. PiS tego nie zrobił, Koalicja też tego nie ogarnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here