Film o brożeckim spichlerzu

1

Spichlerz w Brożcu to jedno z okazalszych muzeów wiejskich na historycznej ziemi prudnickiej, w gminie Walce i powiecie krapkowickim. Znajdujące się tam Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego nagrodzone zostało przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi jako Miejsce Ciekawe.

Okazały, wybudowany z wapienia spichlerz, jest częścią dawnego folwarku Oppersdorffów, jednego z wielu należących do tego rodu w okolicach Głogówka. Obok spichlerza, wokół prostokątnego dziedzińca, postawiono inne budynki gospodarcze (w tym gorzelnię), z których część przetrwała do dziś.

W 2018 r. Gmina Walce – z pomocą środków zewnętrznych – zakończyła generalny remont, w ramach, którego spichlerz zaadaptowano na cele kulturalno-społeczne, a dziedziniec folwarku zagospodarowano na nowo. Obecnie organizowane są tu okolicznościowe  wydarzenia.

W spichlerzu zgromadzono wiele przedmiotów związanych z dawnym życiem mieszkańców nie tylko Brożca ale i okolicznych miejscowości, podzielonych na tematyczne działy. Są tu również tablice o historii poszczególnych miejscowości oraz dokumenty. Opiekunki centrum chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat historii okolicy, a także wyjaśnią jak działają poszczególne przedmioty. To przyjazne miejsce dla każdego, kto chce poznać miejscowe zwyczaje i kulturę.

Dziś (18 marca) zaprezentowano film promujący Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego w Brożcu. Film -> KLIKNIJ NA ZDJĘCIE PONIŻEJ (Facebook/Gmina Walce).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here