Elektryczny autobus będzie woził mieszkańców

3
(fot. Canva)

We wrześniu na drogach gminy Walce pojawi się elektryczny autobus, który będzie świadczył komunikację publiczną dla mieszkańców.

Gmina Walce, jako jedyny samorząd gminny województwa opolskiego, pozyskała środki zewnętrzne – 1.111.565, 04 zł – na zakupu pojazdu z programu „Zielona inteligentna mobilność. Zero i niskoemisyjny transport zbiorowy” z Krajowego Planu Obudowy i Zwiększania Odporności. Całkowity koszt zakupu busa to 1.608.500 zł.

Obok walorów ekologicznych pojazd przystosowany będzie do przejazdu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bus będzie posiadał nieco ponad 20 miejsc.

– To ogromny sukces – cieszy się wójt gminy Walce Marek Śmiech. – Jesteśmy podmiotem, który organizuje komunikację gminną. Na terenie województwa opolskiego są spółki, dla którymi organami prowadzącymi są powiatowo-gminne związki, jak na przykład Pogranicze, czy Jedź z nami. Natomiast my, jako gmina położona w miejscu nieatrakcyjnym dla dużych koncernów, zostaliśmy w pewnym momencie bez komunikacji, stąd też sami zaczęliśmy organizować ten transport z pomocą firmy GTV Bus, dzięki którym obecnie dojedziemy do najbliższych miast na terenie województwa.

Wicewójt gminy Rafał Miczka dodaje, że autobus będzie kursować od poniedziałku do piątku na czterech pętlach na trasie: Koźle (dworzec) – każda miejscowość w gminie Walce – Krapkowice (dworzec) – Gogolin (centrum przesiadkowe) oraz w soboty na dwóch pętlach. Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy będą korzystali z komunikacji bezpłatnie.

Planowane uruchomienie „elektrycznej” komunikacji to 1 września. Pojazd będzie nabierał energii w punkcie ładowania pojazdów elektrycznych przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach.

(fot. Andrzej Dereń)
Stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy GOK Walce (fot. Andrzej Dereń)

 

3 KOMENTARZE

  1. A traktory, kombajny i inne maszyny a takze kury , kozy, krowy i swinki tez beda elektryczne? Naprawde 1 autobus ma byc taki eko?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here