[WIDEO] Biała nie tylko za murami

0

Biała jest jednym z niewielu śląskich miast, w których mury obronne zachowały się na znacznej długości. Dzięki zrealizowanym inwestycjom spora część murów została odnowiona i stanowi dziś ozdobę miasta.

To właśnie te zabytki są mianownikiem dla cyklu Miasta stojące murem publikowane na popularnym kanale YouTube Antek w podróży. Nic więc dziwnego, że jego administrator – Przemek (a nie Antek 😉 ) – trafił do Białej. Film jego autorstwa oprowadza widza przez najciekawsze miejsca tego uroczego miasta.

Zaczyna się od spektakularnego widoku z lotu drona na starówkę, czyli część miasta w obrębie murów miejskich. Owalny układ uliczek tylko niewiele zmienił się od czasów lokacji Białej, średniowiecza i do dziś wyraźnie zarysowuje się w krajobrazie, zwłaszcza że zabudowa nie zajęła szczelnie dawnych wałów i fos. Innymi słowy średniowieczne miasto wyodrębnione jest od pozostałych części Białej.

W ramach filmu zobaczymy: Rynek z figurami i kamienicami, kościół parafialny pw. WNMP, zamek Prószkowskich (tu niestety zachwytów nad jego stanem nie ma), wieżę wodną, mury obronne z Wieżą Prudnicką, kościół filialny pw. śś. Piotra i Pawła w Starym Mieście, wieżę ciśnień, były kościół ewangelicki, źródło pod św. lipą oraz cmentarz żydowski z grodziskiem.

Wyjątkowością Białej jest to, że niemal wszystkie wspomniane wyżej obiekty są odnowione i turystycznie udostępnione. Jak widać turystyczna adaptacja w niczym nie przeszkadza w rozwoju miasta, choć Biała nie jest miejscowością turystyczną.

W ramach kanału Antek w podróży zobaczyć możemy jeszcze dwa miejsca z ziemi prudnickiej. Sami zobaczcie!

ZAMEK W GŁOGÓWKU:

PAŁAC ROZKOCHÓW:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here