Zawody bokserskie po pół wieku w Prudniku

3

W sierpniu 1978 roku rozwiązano sekcję bokserską Pogoni Prudnik, kończąc liczącą – z przerwą – ponad trzy dekady historię tej dyscypliny na ziemi prudnickiej. Pięściarze znów wrócili do miasta. W marcu w Prudniku odbędą się Mistrzostwa Opolszczyzny w Boksie Olimpijskim oraz Międzynarodowy Mecz Boksu Polska – Czechy.

Pięściarze powalczą w mieście u stóp Gór Opawskich za sprawą Prudnickiej Akademii Boksu, która popularyzuje ten sport lokalnie oraz Opolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Bokserzy trenują w byłych koszarach na obiekcie Projekt Legionów.

W zawodach, które odbędą się 23 marca w Kompleksie Sportowym „Sójka”, wezmą udział kluby zrzeszone w Opolskim Okręgowym Związku Bokserskim. Według strony WWW OOZB w województwie opolskim funkcjonuje obecnie sześć klubów bokserskich: OKB Odra Opole, AZS Nysa, Kontra Nysa, FC Zamorski Boks Brzeg, SB Chemik Kędzierzyn-Koźle i Kuźnia Boksu Opole.

Mistrzostwa Opolszczyzny rozpoczną się o godz. 12.00, natomiast w godz. 16.00 – 19.00 zaplanowano mecz Polska – Czechy.

Imprezę bokserską wspierają samorządy Gminy Prudnik i Powiatu Prudnickiego oraz prywatni sponsorzy.

Jak piszą Janusz Stefanko i Radosław Roszkowski w trzeciej części książki „Pogoń Prudnik. Historia klubu” sekcja bokserska założona została w styczniu 1947 r. przez braci Zbigniewa i Romana Kowalskich. Pięściarze trenowali w małej sali przy ul. Zamkowej 2, a ich sprzętem były dwie pary rękawic i pięć par tenisówek. Sekcja miała okresy wzlotów i upadków, łącznie z czasową likwidacją, by ostatecznie w 1978 r. zostać definitywnie rozwiązaną. Prudniccy bokserzy ścierali się m.in. z zawodnikami Batorego Chorzów, Gwardii Racibórz, Górnika Piekary, Stali Zabrze, Górnika Katowice.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here