PANS w Nysie w elitarnej grupie uczelni prowadzących badania w grupie kadry narodowej deskorolki

1

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie weszła do elitarnej grupy uczelni i ośrodków naukowych, w których prowadzone są badania innowacyjne na skalę światową we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Dzięki nawiązaniu współpracy, między ośrodkami w Polsce oraz zagranicznymi, umożliwi rozwój naukowy kadry zatrudnionej na kierunku psychofizyczne kształtowanie człowieka Nyskiej Akademii.

W dniu 8 lutego, w StreetParku w Krakowie mgr Łukasz Kabelis-Szostakowski rozpoczął badania w grupie kadry narodowej deskorolki ukierunkowane na ocenę energetyki wysiłku w tej dyscyplinie sportu.

Badania są częścią wieloośrodkowego projektu „Oceny energetyki wysiłku fizycznego w warunkach walki i treningu sportowego”, nad którym pracuje dr hab. Tomasz Gabryś, prof. ucz. wraz z dr. Erkanem Tortu z Athletic Performance Measurement Center at Trabzon University i dr. Abdulkadir Birolem z Turkish National Olympic Committee z Turcji.

 

Badania nad energetyka wysiłku w deskorolce są unikatowe na skalę światową. Dotychczas brak jest publikacji, w której to kluczowe dla programowania treningu zagadnienie byłoby analizowane. W tego typu badaniach niezbędne jest stosowanie aparatury mobilnej do badań fizjologicznych, którą udostępniło wraz z obsługą wiodące laboratorium diagnostyki sportowej w Polsce – 4SportLab z Warszawy.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here