Marszałek z wojewodą. Tak nie było już od dawna

0

Powyborcze zmiany sprawiły, że w regionie opolskim marszałek województwa  i wojewoda wywodzą się z tego samego ugrupowania – Platformy Obywatelskiej. W upolitycznionym państwie to ułatwia współdziałanie, dzięki czemu w czwartek (15 lutego) w Zespole Szkół w Głogówku można było uczestniczyć w spotkaniu współorganizowanym zarówno przez samorząd wojewódzki jak i wojewodę, sytuacja w ostatnich latach niemal niespotykana.

Zebranie w Głogówku wieńczyło cykl publicznych, marszałkowskich spotkań w powiecie prudnickim pod hasłem „Opolskie 20 lat w UE”. Wcześniejsze odbyły się w Prudniku i Krobuszu. Opolski samorząd organizuje takie tourne również w innych powiatach województwa.

– Jesteśmy w moim środowisku, z którego się wywodzę, czyli szkole – przedstawia się nowa wojewoda opolska Monika Jurek. – Przez 26 lat pracowałam w edukacji, potem pięć lat w Urzędzie Marszałkowskim. Teraz jestem drugi miesiąc na zupełnie innym stanowisku – wojewody opolskiego. Uważam, że współpraca administracji rządowej i samorządowej jest niezmiernie ważna i podstawowa, aby dobrze spełniać oczekiwania mieszkańców województwa opolskiego, bo dla nich jesteśmy.

Krótki okres sprawowania nowej funkcji nie pozwala pani wojewodzie na konkretyzowanie spraw, którym się będzie zajmować, stąd na razie więcej jest kurtuazji i informacji o obszarach działalności, niż zmierzania się z problemami. Jedną z takich spraw będzie zamiejscowy punkt paszportowy, o którego utworzenie w Prudniku zabiega starosta Radosław Roszkowski (poprzedni wojewoda odesłał go z kwitkiem). Kolejny problem to finansowe i merytoryczne wsparcie Powiatu Prudnickiego w procedurze uwłaszczenia zamku w Łące Prudnickiej, temat zainicjowany przez poprzednią konserwator zabytków lub inne działanie, mające ratować ochroniony prawem krajowym zabytek. Są też problemy uniwersalne dla wszystkich powiatów, jak wsparcie w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia, czy szkół.

Dla wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury wizyta w Głogówku i w szkole miała wymiar szczególny, ponieważ uczęszczała do tej placówki przez cztery lata i tu zdała maturę.

– Będziemy rozmawiać o tym jak bardzo łączą się obszary, którymi każdy z nas zarządza – samorząd i wojewoda – mówiła przed spotkaniem wicemarszałek. – Pokażemy też, jak od lat potrafimy współpracować. Jako samorząd województwa inwestowaliśmy w kwestie bezpieczeństwa, wyposażając chociażby ochotnicze straże pożarne, szpitale w sprzęt potrzebny do ratowania życia, w tym karetki pogotowia. Będziemy opowiadać o tym, jakie działania mamy zaplanowane w szeroko rozumianym obszarze edukacji, zarówno przedszkolnej, szkolnej, jak również  kształceniu ustawicznym, czyli w tym jak będziemy wspierać podnoszenie kwalifikacji dla osób od 15 roku życia w formie dofinansowania kursów kwalifikacyjnych lub studiów podyplomowych. Opowiemy o tym, jak wspieramy całą sferę rodzicielstwa, o funkcjonującym już od lat programie wsparcia matek i kobiet w ciąży.

Wydarzenie w obecności starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego, członka Zarządu Powiatu Dragomira Rudego i dyrektora Zespołu Szkół Artura Stochmiałka otwierał marszałek województwa Andrzej Buła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here