Urząd Starostwa dostępny dla niepełnosprawnych

2
Winda w Starostwie Powiatowym w Prudniku (fot. Powiat Prudnicki)

Jako jedna z pięciu instytucji w Województwie Opolskim Samorząd Powiatu Prudnickiego otrzymał wsparcie w ramach nowo uruchomionego programu PFRON pn.”Dostępna przestrzeń publiczna”.

Celem programu jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji i komunikacji, a także technologii, urządzeń oraz usług powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, na zasadzie równości z innymi osobami. Realizacja celu pozwoli na pełny udział w życiu społecznym, w tym pełnienie określonych ról społecznych.
Projekt Powiatu Prudnickiego zakłada przeciwdziałanie marginalizacji społecznej osób ze szczególnymi potrzebami i wyrównanie ich szans w dostępie do świadczonych usług publicznych. Najistotniejszym elementem jest tu zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie Starostwa Powiatowego w Prudniku.

Spotkanie Starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego, Sekretarz Powiatu Agnieszki Zagórskiej i Dyrektora opolskiego oddziału PFRON Łukasza Żmudy (fot. Powiat Prudnicki)

W ramach działań planuje się m.in: zakup i montaż planów tyflograficznych przedstawiających rozkład pomieszczeń w sposób wizualny, dotykowy i wzrokowy na I, II i III piętrze; wykonanie tablicy informacyjnej opisującej rozmieszczenie komórek organizacyjnych na poszczególnych kondygnacjach budynku, wymianę drzwi wewnętrznych do pomieszczeń w których odbywa się obsługa osób niepełnosprawnych; wymianę drzwi na klatce schodowej; wymianę drzwi zewnętrznych; wykonanie tymczasowych platform ratunkowych dla bezpieczeństwa osób w trakcie pożaru; wykonanie toalety dla osób niepełnosprawnych na II piętrze; budowę systemów: SSP, DSO (system dźwiękowy ostrzegawczy), EVC (system zapewniający komunikację z pomieszczeń tymczasowych platform ratunkowych) i stworzenie stref odpoczynku na zewnątrz obiektu.

– To ważne, aby Urząd był udostępniony wszystkim zainteresowanym w jak najwygodniejszej formie. Staramy się aby również osoby z niepełnosprawnościami nie napotykały na fizyczne przeszkody w poruszaniu się po budynku Starostwa, dlatego stale go usprawniamy. W ubiegłym roku zakupione zostały krzesła do ewakuacji osób niepełnosprawnych, na parterze zainstalowaliśmy plany Urzędu przedstawiane Językiem Brail’a – plany tyflograficzne, zainstalowane zostały pętle do komunikacji z osobami z problemami słuchowymi. Teraz te rozpoczęte przedsięwzięcia zostaną bardziej poszerzone o nowe rozwiązania – ocenia starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

– Powiat Prudnicki jest jednym z najbardziej aktywnych powiatów jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków na wszelkiego rodzaju inicjatywy w zakresie zwiększania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Świadczy o tym dofinansowanie z programu ”Dostępna przestrzeń publiczna”. Jednocześnie rozmawiamy o innych pomysłach i ich możliwościach finansowania przez PFRON. Należy mieć na uwadze że od momentu wejścia w życie ustawy o zapewnieniu dostępności przedsięwzięcia te wydatnie podnoszą poziom oferowanych usług dla mieszkańców. – skomentował Dyrektor opolskiego oddziału PFRONu Łukasz Żmuda.

Okres realizacji projektu to styczeń – listopad tego roku, a jego całkowita wartość wynosi 753 424,66 zł. w tym dofinansowanie w kwocie 550.000,00 zł.

[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]

Krzesło do ewakuacji osób z niepełnosprawnością (fot. Powiat Prudnicki)

2 KOMENTARZE

  1. A pod urzedem miasta w Prudniku dalej nie ma miejsc parkingowych dla inwalidów. Same urzedasy parkuja pod drzwiami co by daleko nie mieli . Moze by wrescie zrobic parking przed wejsciem głownym dla inwalidow i ogolnie dla petentów a nie dla urzedasow….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here