Ścieżki rowerowe na ostatniej prostej

1
Rajd „Śladami legend prudnickiego kolarstwa” w 2022 r. przebiegał trasą planowanych ścieżek (fot. Powiat Prudnicki)

Samorząd Powiatu Prudnickiego, wraz z czeską Gminą Jindřichov, finalizują rozpoczęte rok temu prace projektowe, związane z budową ścieżek pieszo-rowerowych, które wkrótce połączą Prudnik z tą przygraniczną miejscowością.

Chodzi o kolejny element przywrócenia historycznych, funkcjonalnych połączeń pomiędzy tymi terenami, które scalał przez wieki średniowieczny „trakt jindřichovski” umożliwiający swobodne poruszanie się osób i towarów, na co zwrócił uwagę red. Andrzej Dereń. Jako pierwszy etap przywracania tej funkcjonalności można uznać nowe połączenie drogowe z Jindřichovem, zainicjowane przed ponad 10-laty przez Samorząd Powiatu Prudnickiego, w ramach koncepcji drogi „Via Montana”. Projekt nowej ścieżki zostanie złożony do Sekretariatu Programu Interreg w Ołomuńcu i w najbliższych miesiącach będzie wiadomo, czy otrzyma on unijne dofinansowanie.

Martin Korduliak i Radosław Roszkowski nanoszą ostatnie poprawki na mapy (fot. Powiat Prudnicki)

– Przygotowanie tego przedsięwzięcia zajęło trochę czasu, dokładnie rok, ale wymagało to wielu spotkań, konsultacji, uzgodnień z instytucjami ochrony środowiska oraz prac projektowych realizowanych przez inżynierów. Tak przygotowaną dokumentację, wraz z szczegółami innowacyjnych rozwiązań technicznych, już w najbliższym czasie przedstawimy w formularzu projektowym, złożonym do unijnego dofinansowania. Czy projekt ten uzyska wsparcie dowiemy się w II połowie roku a rozpoczęcie prac w terenie przypadnie na początek przyszłego roku, podsumowuje pomysłodawca, starosta Radosław Roszkowski. Bardzo ważnym jest fakt, że planujemy równolegle zrealizować prace nad kolejnym odcinkiem, łączącym Dębowiec z Prudnikiem wzdłuż drogi powiatowej, na co mamy zabezpieczone środki unijne w ramach Subregionu Południowego.

Start nowego odcinka ścieżki ma znajdować się przy miejscu odpoczynku kierowców w Dębowcu, aby zachować ciągłość szlaku prowadził będzie przez fragment drogi gminnej a następnie nowym asfaltowym odcinkiem przez las, o długości ok 2 km, poprowadzi do polsko-czeskiej granicy. Dalej trasa poprowadzi przez rozbudowany czeski odcinek partnera projektu, m.in. do zamku w Jindřichovie. Na trasie przewidziane są miejsca odpoczynku, tablice informacyjne oraz ładowarki rowerów elektrycznych i punkty naprawy. Zastosowane rozwiązania będą ekologiczne i sprzyjające osobom niepełnosprawnym, m.in. przez udostepnienie całego budowanego odcinka osobom na wózkach inwalidzkich czy tandemach. Śnieżną zimą ścieżka będzie mogła być wykorzystywana jako trasa narciarstwa biegowego.

– Projekt nad którym pracujemy od roku z całą pewnością przygotowaliśmy bardzo dobrze, to dlatego odbyło się wiele spotkań po obu stronach granicy. Zależy nam żeby właśnie tą granicę jak najbardziej skracać, pierwszym tak udanym projektem było połączenie naszych miejscowości w 2015 drogą Via Montana, która jest często uczęszczana przez turystów. Teraz czas na powiększenie tej oferty i pozostajemy w dobrej wierze w pomyślność tego przedsięwzięcia, dodaje starosta Jindřichova, Martin Korduliak.

Projekt zostanie złożony do dofinansowania z programu Interreg Czechy – Polska. Kosztorys przewiduje wydatek w kwocie około 2,5 mln euro, z czego dofinansowanie unijne ma wynieść 80 procent.

[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]

(mat. Powiat Prudnicki)

1 KOMENTARZ

  1. Co by nie mówić o Roszkowskim, to jego zaangażowanie w budowę ścieżek rowerowych robi wrażenie. Przydałoby się kompleksowe rozwiązanie dla Prudnika, zwłaszcza połączenia rynku z osiedlami. Na razie to wszystko pełne jest dziur i brak jest bezpiecznych przejazdów przez główne ulice. A kierowcy samochodów to też barany. Najlepiej to doświadczyć na przejeździe dla rowerów na Nyskiej przed apteką. Strach tam jechać rowerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here