Ruszają działania „Bezpieczny autokar – ferie 2024”. Jak zgłosić kontrolę?

0
(fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego)

W województwie opolskim rozpoczynają się ferie. Jednocześnie ruszają działania „Bezpieczny autokar – ferie 2024”. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz czas pracy i trzeźwość kierowców. O bezpieczeństwo uczniów wyjeżdżających na zimowy wypoczynek dbać będą inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz policja.

Kontrole autokarów będą prowadzone w wyznaczonych punktach, na głównych szlakach komunikacyjnych oraz trasach w pobliżu zimowych kurortów. Każda kontrola to dokładna weryfikacja uprawnień, czasu pracy i trzeźwości kierowcy oraz stanu technicznego pojazdu. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, inspektorzy oceniają m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie.  Działania te umożliwiają wycofanie z ruchu pojazdów, które mogą stwarzać zagrożenie, a tym samym zapewniają wyższe poczucie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Są również elementem działań prewencyjnych, które podnoszą świadomość przewoźników i pasażerów.  

W trakcie ubiegłorocznych ferii, inspektorzy ITD skontrolowali 1421 autokarów. W 36 przypadkach, ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, zatrzymano ich dowody rejestracyjne. W 9 przypadkach kontrole zakończyły się wydaniem zakazu dalszej jazdy. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.

(fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego)

Jak zgłosić kontrolę?

Wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci, aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać, z odpowiednim wyprzedzeniem, telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Dane kontaktowe do poszczególnych WITD dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podróży autokarem

Inspektorzy ITD zwracają uwagę, że o bezpieczeństwo w trakcie zimowych wyjazdów należy zadbać na każdym jego etapie. Warto, aby organizatorzy wcześniej ustalili plan wyjazdu lub wycieczki, racjonalnie zaplanowali czas przejazdu oraz jego trasę, sprawdzili prognozę pogody, ustalili z przewoźnikiem wymagania dotyczące kierowcy i pojazdu. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podróży autokarem:

  • podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów;
  • po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu;
  • autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci;
  • jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa – zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte;
  • przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże;
  • pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę;
  • należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Swoje działania zapowiada również policja

Pod TYM LINKIEM przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek przez policję.

Jednocześnie na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu tj. dane o badaniu technicznym, dane techniczne pojazdu oraz informacje o polisie OC.

(źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego / Komenda Główna Policji)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here