Ostrzeżenie meteo. Oblodzenie, intensywne opady śniegu i coraz zimniej

3
(il. IMiGW, OpeenStreetMap, grafika: TP)

Padający w ciągu dnia deszcz powoli przechodzi w śnieg. To wynik spadku temperatury. Przez kolejne dni będzie coraz zimniej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu dotyczące m.in. powiatów południowej części województwa opolskiego.

– Na obszarze występują słabe opady śniegu. Wzrost intensywności opadów spodziewany jest w późniejszych godzinach. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 cm – informują meteorolodzy. Ostrzeżenie obowiązuje od dziś (6 stycznia) od godz. 19:00 do niedzieli (7 stycznia) do godz. 15:00.

Kolejne ostrzeżenie dotyczy oblodzeń.

– Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4 do -1°C, lokalnie do -7°C, przy gruncie do około -4°C, lokalnie do -8°C.

Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli (7 stycznia) do godz. 20:00.

Symulacje pogody IMiGW wskazują, że w środę przed południem temperatura powietrza w Prudniku może spaść nawet do -14°C. Wraca zimowa aura!

Przed opadami śniegu ostrzegają też czeskie służby meteorologiczne: – Niebezpieczne warunki na drodze, niektóre drogi mogą być nieprzejezdne. Komplikacje z zaopatrzeniem, usługami medycznymi itp. Podczas podróży zaleca się śledzenie komunikatów drogowych. Spodziewane jest wydłużenia czasu podróży. Podczas jazdy nie zapomnij o sprzęcie zimowym, łańcuchach śniegowych i narzędziach umożliwiających ewentualną akcję ratunkową pojazdu. Wskazane jest posiadanie w pojeździe ciepłej odzieży oraz przynajmniej minimalnego zapasu napojów i jedzenia. Zaplanuj większą część podróży przy świetle dziennym. Orientacja i poruszanie się mogą być trudne i niebezpieczne ze względu na śnieg i wiatr. Stosuj się do poleceń Służby Górskiej w górach.

Czeskie ostrzeżenie obowiązuje aż do końca poniedziałku, 8 stycznia.

3 KOMENTARZE

  1. Trochę śniegu ,a już paraliż ,ale jak zwykle piesi wydepcza chodniki ,kierowcy rozjadą śnieg na bocznych ulicach i narobią śnieżnej brei !

  2. Niech spółdzielnia mieszkaniowa dba o lokatorów o ich komfort i bezpieczeństwo którzy za wszystko płaca w czynszach bo jakoś kiepsko z tym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here