[FOTO] Koncert Noworoczny w Białej

0

Blisko dwie i pół godziny trwał sobotni (27 stycznia) Koncert Noworoczny Bialskiej Orkiestry Dętej w Białej. Na to znakomite wydarzenie muzyczne wejściówki zarezerwowane zostały na długo przed koncertem.

Bialski koncert był jednym z dwóch, które odbyły się w ramach subregionalnego zadania „Bialska Orkiestra Dęta – działamy orkiestrowo” zrealizowanego ze środków 6. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (kolejny odbył się dzień później w Walcach). MBO to inicjatywa marszałka Andrzeja Buły, która zrodziła się siedem lat temu. Dzięki niej lokalne społeczności, organizacje, grupy mieszkańców, mogli i nadal mogą realizować proobywatelskie pomysły, korzystając ze znacznych środków finansowych z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. Liczy się nie tylko ich pozyskanie, ale i pobudzenie do działania liderów i mieszkańców, którzy muszą wykazać się inwencją, by zdobyć poparcie i w głosowaniu przeforsować swoje pomysły.

– Budżet obywatelski to niezwykle ważna sprawa – to inicjatywa, dzięki której mieszkańcy mogą czuć się współodpowiedzialni za to, co dzieję się w ich regionie – mówi marszałek Andrzej Buła.

Podczas koncertu w Białej doszło do oficjalnego przekazania umowy na realizację zadania w ramach MBO. Dokument z rąk wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanny Donath-Kasiury odebrali członkowie zarządu Stowarzyszenia Bialska Orkiestra Dęta na czele z prezesem Mirosławem Lasarem.

– Gratuluję państwu tak fantastycznej orkiestry. Bialska Orkiestra Dęta to marka znana nie tylko w gminie, powiecie, województwie, ale i w całym kraju i poza nim, bo i w Republice Czeskiej, w Niemczech i w całej Europie. Koncertują, wychwalają i rozsławiają imię orkiestry oraz miasta i gminy Biała – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura. – To nie my w Opolu wymyślamy sobie, co tutaj trzeba zrobić w Białej, w innych miastach, powiatach, tylko wy państwo o tym decydujecie. Dzięki temu, że zebraliście kilka tysięcy głosów te koncerty mogą się odbyć, a dzięki nim możecie swoje dusze nakarmić naprawdę fantastyczną strawą. 

Na zadanie „Bialska Orkiestra Dęta – działamy orkiestrowo” zebrano blisko 6300 głosów.

– Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa z obecną tutaj panią wicemarszałek Zuzanną Donath-Kasiurą za kontynuację tej świetnej inicjatywy jaką jest Marszałkowski Budżet Obywatelski. Nasza orkiestra po raz drugi sięgnęła po środki z MBO – w drugiej edycji, 6 lat temu i w tym roku, aplikując o dwa projekty – na poziomie powiatu i na poziomie subregionu – mówił prezes, podkreślając, że obok organizacji dwóch koncertów, sfinansowane zostaną warsztaty muzyczne z profesjonalnym instruktorem i zakup instrumentów za kwotę 70 000zł!

Prezes BOD mógł się pochwalić, że grupa muzyczna posiada artystów w każdym przedziale wiekowym, od najmłodszego 12-latka do 84-letniego seniora! I w BOD trwa niecodzienny w regionie proces odmładzania szeregów orkiestry.

– Koncerty Noworoczne to oczywiście okazja na inne podziękowania. Od samego początku istnienia Fabryki Muzykantów rok w rok aplikujemy o wsparcie do Powiatu Prudnickiego na naszą szkółkę i co roku środki otrzymujemy. Dziękuję bardzo Starostwu Powiatowemu z dzisiaj tu obecnym starostą Januszem Siano – kontynuował Lasar. – Również co roku otrzymujemy dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu wparcia działalności zespołów artystycznych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Dzisiaj Zarząd Wójewódzki TSKN reprezentuje Róża Zgorzelska a Gminny Kornelia Schuster, serdecznie dziękujemy. Dziękujemy bardzo serdecznie Ojcom Kamilianom z Bialskiej Parafii za udostępnienie Domu Katolickiego dla naszej działalności. Czujemy się tam naprawdę jak w domu. Na koniec najważniejsze podziękowania dla Was tu obecnych. To dzięki Wam udało się nam zebrać prawie 12 000 głosów. Dziękuję bardzo księżom proboszczom, którzy ogłaszali nasze zbieranie głosów nie tylko w dekanacie bialskim ale również głogóweckim, czy prószkowskim. Dziękuję bardzo za włączenie się w akcję zbierania głosów Przewodniczącym Zarządów kół DFK, byłym i obecnym Sołtysom i Radnym Gminy Biała, którzy ciągle żywo interesują się tym co robimy.

Podczas koncertu wystąpiły solowo Magda Robotta-Kolesko (puzon) oraz niezastąpiona Andrea Rischka (śpiew). Na osobne wyróżnienie zasługuje 12-letni Tomasz Weinkopf, który świetnie zagrał na tubie. Czym byłaby orkiestra bez dobrego dyrygenta, więc na koniec listy artystów wypada napisać o tym najważniejszym, Andrzeju Weinkopfie.

Podczas koncertu można było usłyszeć utwory: Naohiro Iwai, Johanna Straussa, Antonio Vivaldiego, Waltera Tuschli, Haralda Bertndta, Marco Somadossi, Larsa Ericsena, czy Harolda L. Waltersa. Część druga koncertu, to już utwory lżejszego gatunku: „Ale to już było”, „Ech mała”, czy „Niech żyje bal”.

Koncert poprowadziła znana bialskiej publiczności, sympatyczna i z muzyczną wiedzą Dominika Bassek. Wydarzenie odbyło się w gościnnych progach Restauracji „Pod Łysą”, gdzie licznie zgromadzona publiczność zaproszona została przez muzyków na bal. W pierwszej części na bal wiedeński, później Broadway lat 50. i 60., na zakończenie na wielki bal z Marylą Rodowicz – w tej roli wystąpiła Andrea Rischka, z którą największe przeboje  artystki śpiewała cała sala. Koncert zakończył się owacjami na stojąco i podwójnym bisem z obowiązkowym Marszem Radetzkiego.

Koncert zorganizowany został ze środków Województwa Opolskiego w ramach 6 edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Artykuł promowany ogłoszeniem w Tygodniku Prudnickim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here