ZUS podsumował Dobry Start w powiecie prudnickim

0

Ponad 1,7 mln zł – tyle dostali na wyprawkę szkolną uczniowie z Prudnika i powiatu prudnickiego. W województwie opolskim w ramach programu Dobry Start na rachunki bankowe wnioskujących trafiło niemal 31 mln zł. Od grudnia ZUS nie rozpatruje już wniosków o wyprawkę szkolną.

Ponad 100 tys. dzieci z regionu

ZUS podsumowuje tegoroczną edycję przyjmowania wniosków i wypłacania 300 zł na uczące się dzieci w roku szkolnym 2023/2024. Na rachunki bankowe rodziców ZUS przelał blisko 1,4 mld zł. Z tych pieniędzy przybory szkolne mogło kupić 4,8 mln dzieci i młodzieży w całej Polsce.

– Wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej przyjmowaliśmy od początku lipca, a zakończyliśmy 30 listopada. W tym czasie rodzice z województwa opolskiego złożyli 75 tysięcy wniosków, które objęły prawie 105,5 tysięcy dzieci. Wartość przelewów, które zrealizowaliśmy w regionie to ponad 30 milionów 990 tysięcy złotych. W Prudniku i powiecie prudnickim rodzice złożyli 3992 wniosków o wyprawkę szkolną, które dotyczyły 5813 uczniów – przekazuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Najwięcej w województwie mazowieckim

Najwięcej wniosków, a co za tym idzie najwięcej pieniędzy otrzymali uczniowie z województwa mazowieckiego, gdzie na konta rodziców i opiekunów ZUS przekazał aż 209,5 mln zł. W województwie śląskim na wyprawkę szkolną ZUS wydał ponad 155 mln zł, a na rachunki rodziców w województwie wielkopolskim Zakład przekazał przeszło 137 mln. Najniższe kwoty na świadczenie dobry start ZUS wydał na Opolszczyźnie – prawie 31 mln zł, w województwie lubuskim – 36,6 mln zł, a w województwie świętokrzyskim ZUS wypłacił rodzicom 39,5 mln zł.

Wnioski tylko elektronicznie

Świadczenie wspierające uczniów w tym roku szkolnym przysługiwało na każde dziecko w wieku od 7 do 20 lat, w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat. Wniosek mógł złożyć rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Natomiast wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składał rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. ZUS wypłacał pieniądze na konto bankowe wskazane we wniosku. Rodzice mogli przesłać wniosek za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej czy portalu Empatia. Decyzje i zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na PUE ZUS lub w aplikacji mZUS (w statusie obsługi wniosku oraz w szczegółowych informacjach o świadczeniu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here