[FOTO] Zobacz Karlovą Stundankę w świątecznych dekoracjach

4

Karlova Studanka to jedna z najpiękniejszych, górskich miejscowości Sudetów Wschodnich. Położona w dolinie Białej Opawy z dominującą, uzdrowiskową, drewnianą zabudową, jest perłą czeskich Jesioników.

Studanka powstała jako osada górnicza, w której okolicy wydobywano rudy żelaza. Po odkryciu źródeł wody zmineralizowanej, miejscowość stała się uzdrowiskiem z unikatową, drewnianą zabudową pensjonatów i sanatoriów. Stało się to bardzo wcześnie, bo już w 1785 r. założono tu pierwszą łaźnię. W XIX w. osada należała do Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, czyli Krzyżaków.

Według czeskich badań w Karlovej Studance jest najczystsze na terenie tego państwa powietrze. Ma się tutaj znajdować najwyżej położone w Rep. Czeskiej sanatorium (800 m n.p.m.).

W odróżnieniu od wielu polskich miejscowości uzdrowiskowych Czesi zadbali o ścisłe ograniczenia jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury turystycznej i zdrojowej. Nie postawiono tu nowych budynków, ani nie wytyczono działek pod zabudowę indywidualną. Dzięki temu miejscowość utrzymała swój historyczny, niepowtarzalny charakter.

Z punktu widzenia mieszkańców ziemi prudnickiej ogromnym atutem Karlovej Studanki jest jej położenie. Miejscowość dzieli od Prudnika odległość zaledwie nieco ponad 40 km szosą. Najłatwiej dojechać tam przez Pokrzywną, Zlate Hory, Heřmanovice i Vrbno pod Pradědem.

Duża wysokość nad poziomie morza sprawia, że jeszcze w tym tygodniu w Studance był śnieg. Na okres świąteczno-noworoczny miejscowość otrzymała specjalne dekoracje. Jest tam okazała, rosnąca naturalnie choinka, a obok, w zdrojowej altanie, szopka bożonarodzeniowa z dużymi figurami postaci biblijnych i zwierząt. Warto wybrać się tam na spacer, szczególnie po zmroku.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here