[FOTO/WIDEO] Wieszczyna z przebudowaną drogą

4

W Wieszczynie zakończyła się przebudowa głównej i w zasadzie jedynej drogi prowadzącej przez tę niewielką miejscowość.

Inwestycja Gminy Prudnik zrealizowana została w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którym dysponuje samorząd Województwa Opolskiego. W jej ramach w całości przebudowano wiejską drogę od skrzyżowania z szosą powiatową do wjazdu do lasu za budynkiem byłego schroniska i sanatorium dziecięcego, czyli blisko 400 m.

Budżet inwestycji zamknął się w kwocie prawie 800 tys. zł, z czego ponad 60 proc. wynosiło dofinansowanie.

– To jest tylko nieco ponad 390 metrów drogi, ale też aż, bo przecież czekano na remont przez kilkadziesiąt lat. Mieszkańców nawet tych odległych miejscowości ta droga się należała i my o nich pamiętamy – mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

– Takich dróg wyremontowanych, zbudowanych w województwie w ramach PROW-u 2014-2020 jest ponad 120 km. Środki jakie samorząd województwa przeznaczył w ramach tego programu to kwota 105 mln zł, a wartość wykonanych dróg to ponad 200 mln zł – dodaje członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka. – Należy żałować, że w planie strategicznym wspólnej polityki rolnej niestety poprzedni rząd nie wynegocjował środków na tego typu infrastrukturę. W dużym stopniu samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie, radni, będą musieli znaleźć środki na ten cel z własnego budżetu. Jako samorząd województwa nie składamy broni, podejmujemy wyzwanie i będziemy szukać możliwości wsparcia z budżetu państwa, czy środków unijnych.

Radna Sejmiku Województwa i prudniczanka Janina Okrągły wyraziła radość, że droga będzie służyć nie tylko mieszkańcom ale i turystom.

To nie jedyna inwestycja drogowa realizowana w 2023 r. w tej części gminy Prudnik. W sąsiednim Dębowcu trwa aktualnie budowa drogi gminnej przyległej do nowej, zabudowanej części miejscowości.

4 KOMENTARZE

  1. Ani słowa o wale jaki poszedł ze schroniskiem? Ile miasto jest w plecy?
    TP udaje, że nie zna tematu?
    Nawet pozwolenia na foto nie było?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here