[FOTO/WIDEO] Od stołów i krzeseł do dróg. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka wspiera społeczności wiejskie

0

Środki z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej są cennym uzupełnieniem finansów lokalnych społeczności wiejskich, dzięki którym udaje się zrealizować ważne dla mieszkańców zadania.

W piątek (15 grudnia) w Lubrzy i Dzierżysławicach uroczyście podsumowano najnowszą edycję Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na terenach gmin Lubrza i Głogówek.

– Marszałkowska Inicjatywa Sołecka z jednej strony pozwala zrealizować państwa marzenia, mniejsze lub większe, ale przede wszystkim łączy potencjał województwa opolskiego – mówiła w Lubrzy wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. – Jesteśmy w powiecie prudnickim, a to jedyny powiat w województwie, który od początku, każdemu sołectwu dokłada się do budżetu zadania.

Celem MIS jest realizacja sołeckich zadaniach, przy czym Gmina dodaje do tego wkład własny. Inicjatywę wspiera również samorząd Powiatu Prudnickiego, którego władze zdecydowały o każdorazowym dofinansowaniu zadań. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski podkreśla, że sołectwo, jako jedyny poziom samorządu terytorialnego (choć tylko pomocniczy), pozbawiony jest własnego budżetu. Dlatego tak ważne są takie środki, jakie przekazuje Samorząd Województwa Opolskiego.

– Takie inicjatywy są bardzo potrzebne, marzenia są ogromne, więc każda kwota jest do przerobienia – mówi wójt gminy Lubrza Mariusz Kozaczek. – To, co uda się załatwić, tutaj zostaje, w terenie, dla naszych mieszkańców.

– Pamiętam spotkanie z Donaldem Tuskiem w Domu Kultury w Białej, które odbyło się z inicjatywy państwa Hreczaniuków i obecnej pani poseł Jazłowieckiej. To właśnie tam narodził się pomysł Funduszu Sołeckiego, którego prekursorem było województwo opolskie . To było ponad 15 lat temu – wspomina starosta Radosław Roszkowski.

– Te pieniądze przeznaczamy na inwestycyjne, trwałe cele, które będą służyć latami. W tym roku kupiliśmy za te środki stoły i krzesła do naszej świetlicy. W poprzedniej edycji zakupiliśmy wyposażenie dla dzieci do zabawy. Generalnie są to rzeczy, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszej wsi. Dla nas to jest istotny zastrzyk pieniędzy. Bardzo to cenimy i za to dziękujemy – mówi sołtys Laskowic Bogdan Zioła.

W ramach aktualnego rozdania w gminie Lubrza zrealizowane zostały zadania w czterech sołectwach (Jasiona, Krzyżkowice, Olszynka i Laskowice) po ok. 8450 zł, w tym 1,3 tys. to środki własne (gminy) i 0,65 tys. zł Powiatu Prudnickiego.

– Jasiona zagospodarowała przestrzeń publiczną poprzez zakup lamp solarnych, w celu oświetlenia drogi wewnętrznej, która jest często uczęszczana przez mieszkańców sołectwa oraz doświetlone zostało skrzyżowanie we wsi i droga w kierunku świetlicy wiejskiej. Krzyżkowice doposażyły ogólnodostępny plac zabaw we wsi poprzez zakup urządzeń siłowni zewnętrznej. Laskowice zagospodarowały świetlicę wiejską poprzez zakup stołów i krzeseł, a Olszynka wyposażyła istniejącą altanę przy Wiejskim Domu Kultury w drewniane ławy i stoły – informuje naszą gazetę Miranda Bień, podinspektor ds. planowania przestrzennego i inwestycji Urzędu Gminy w Lubrzy.

Z kolei w gminie Głogówek zrealizowano zadania w ośmiu sołectwach: Dzierżysławicach (modernizacja świetlicy), Twardawie (montaż miniatury lokomotywy), Mionowie (przebudowa zaplecza kuchennego), Kierpniu (modernizacja świetlicy wiejskiej), Kazimierzu (modernizacja drogi), Błażejowicach Dolnych (modernizacja drogi), Głogówku – Winiarach (uporządkowanie terenu przy drodze gminnej) i Tomicach (modernizacja drogi).

– Łącznie na wymienione zadania przeznaczono 206 tys. z budżetu naszej gminy (w tym fundusze sołeckie), 52 tys. z budżetu Województwa Opolskiego w ramach MIS i prawie 10 tys. zł z budżetu Powiatu Prudnickiego, które w ten symboliczny ale ważny sposób wsparło nasze lokalne inicjatywy – informuje w mediach społecznościowych burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

PODSUMOWANIE W LUBRZY:

PODUSMOWANIE W DZIERŻYSŁAWICACH:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here